XXVII Spotkanie integracyjne Koła ZŻWP „Budowlani” z Wrocławia.

W dniach 13 – 15 września 2019 roku Zarząd Koła Budowlani zorganizował coroczne spotkanie w ośrodku „MIKSTAT LAS”, w dawnym ośrodku wypoczynkowym ostrowskich kolejarzy, obecnie zarządzanym przez właściciela Eugeniusza Molendowskiego. Ośrodek, położony wśród lasów, wyposażony jest we wszelkie niezbędne udogodnienia do prowadzenia zbiorowych imprez. W spotkaniu wzięło udział 37 koleżanek i kolegów z naszego koła, z koła Saper, a także z koła opolskiego oraz z Gniezna, Zabrza i Koła nr 28 PZITB.

Pierwszego dnia, podczas uroczystej kolacji, prowadzący spotkanie Prezes Koła płk w st. sp. Jan Regdosz powitał wszystkich uczestników, po czym wręczył – w asyście Honorowego Prezesa płka w st. sp. Jana Stępnia – wyróżnienia: srebrną odznakę w formie krzyża „Za zasługi dla ZŻWP” ppłkowi w st. sp. Janowi Dziaduchowi i brązową ppłkowi w st. sp. Wiesławowi Warnickiemu. Miłą niespodziankę sprawili nam koledzy z zaprzyjaźnionego koła Budowlani z Opola, którego prezes, płk w st. sp. Henryk Oleksiuk, wręczył m. in. piękne albumy książkowe kol. Marianowi Morze, i kol. Andrzejowi Kaczmarkowi. Część rozrywkowo-taneczną na profesjonalnym poziomie, dysponując własnym sprzętem muzycznym, poprowadził opolski kolega kpt. rez.. Piotr Rusin.

W drugim dniu uczestnicy spotkania wzięli udział w wycieczce autokarowej po ziemi wielkopolskiej. W Ostrowie Wielkopolskim zwiedziliśmy rynek i mieszczące się w zabytkowym ratuszu „Muzeum 3D – Ulicami dawnego Ostrowa i Cafe Muzeum”. Następnie przejechaliśmy do Gołuchowa, dawnej siedziby rodu Czartoryskich, a obecnie Ośrodka Kultury Leśnej. Zamek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, jest przykładem francuskiego renesansu (na wzór zamków nad Loarą), szczyci się niezwykłą historią. Obecnie jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu i mieści zbiory gobelinów, malarstwa europejskiego, rzadkich mebli, kolekcję przedmiotów rzemiosła artystycznego, w tym wiele ze starożytności. Po skromnym posiłku w restauracji Domu Pracy Twórczej przeszliśmy otaczającym zamek parkiem krajobrazowym do Muzeum Leśnictwa. Zwiedziliśmy stałą wystawę „Spotkanie z lasem” oraz sale wystaw czasowych, mieszczące się w XIX-wiecznym budynku gospodarczym dawnej rezydencji rodziny Czartoryskich, służącym jako powozownia i stajnia. Uwagę zwiedzających przyciąga np. 36 gatunków drzew leśnych oraz wspaniała ekspozycja polskiej flory i fauny leśnej.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy zabytkowy kościół św. Floriana, z XIV wieku, gdzie umieszczona jest pamiątkowa tablica informująca, że 12 września 1683 roku Jan III Sobieski z rycerstwem polskim jako wódz naczelny wojsk sprzymierzonych pod Wiedniem potęgę turecką niszczy – król polski ratuje Niemcy i chrześcijaństwo.

Troszkę zmęczeni, ale z nowymi wrażeniami wróciliśmy do ośrodka, gdzie przy grillu i piwie wspominaliśmy swobodnie dawne czasy i dzieliliśmy się współczesnymi wydarzeniami, a także słuchaliśmy muzyki i pieśni wspólnie śpiewanych, intonowanych przez kol. kol. Janka, Wiesława i Henryka.

W ostatnim dniu spotkania, po smacznym – jak wszystkie pozostałe posiłki – śniadaniu, każdy wybierał zajęcie wg swych zainteresowań czy upodobań. Słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi, spacerom po lesie – w tym czasie bez grzybów, lub wycieczce do pobliskiego Mikstatu.

Niewielkie miasto, założone w 1336 roku, wręcz imponuje gospodarnością, zadbanym rynkiem i dwoma zabytkowymi kościołami. Szczególne wrażenie robi drewniany kościół św. Rocha, położony na wzgórzu wśród otaczającego cmentarza. Oba te obiekty pochodzą z XVIII wieku, są starannie odnowione i utrzymane, a nekropolia należy do najstarszych w Polsce.

Po obiedzie żegnaliśmy się z przyjaznym gospodarzem i zielonym, leśnym otoczeniem, wymienialiśmy życzenia szczęśliwego powrotu do domu, a wszyscy wyrażali nadzieję na kolejne udane spotkanie, najdalej za rok.

Spotkanie uwieczniali na zdjęciach koledzy: Zbigniew Flakowski z Gniezna i Wacław Bagiński z Wrocławia.

Andrzej Kaczmarek

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.