Koleżeńskie spotkanie JW 3604.

      W dniu 14 września 2019 r. w sali gimnastycznej 2 Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie koleżeńskie JW 3604 – 1 Szkolnego Pułku Samochodowego, który stacjonował w tzw. czerwonych koszarach w Oleśnicy. Jednostkę rozformowano w 1989 roku, a obecnie przypada 30. rocznica jej likwidacji. Z tej okazji byli żołnierze i pracownicy wojska spotkali się na III Zjeździe Koleżeńskim (I Zjazd-28.08.1999 r; II Zjazd-1.08.2009 r.) zorganizowanym przez Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej. Oficjalne uroczystości odbyły się w sali gimnastycznej 2 LO w Oleśnicy (w ówczesnej hali sportowej JW 3604). Na Zjazd z różnych stron Polski przyjechało blisko 120 koleżanek i kolegów z jednostki.

Zaproszenie organizatorów przyjęli: Starosta Oleśnicki Jan Dżugaj, Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, Sekretarz Gminy Oleśnica Krzysztof Skórzewski, Dowódca Garnizonu Oleśnica ppłk Marek Siebert, Dyrektor 2 Liceum Ogólnokształcącego Jolanta Kwaśniewska, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP we Wrocławiu płk Marian Dąbrowski, Kapelan Garnizonu Oleśnica por. Błażej Woszczek i Prezes Koła ZŻWP LOTNIK ppłk Zbigniew Nagórny oraz Dziennikarz „Panoramy Oleśnickiej” Grzegorz Huk. Honorowym Gościem Zjazdu był Zastępca Dowódcy pułku ds. szkolenia ppłk Jerzy Bąk. Szczególnie serdecznie witani byli dowódcy (ppłk Zdzisław Luber i ppłk Wojciech Konopnicki) oraz kadra kierownicza jednostki.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z przygotowaną w formie papierowej i prezentację na slajdach historię jednostki oraz pierwszego i drugie Zjazdu koleżeńskiego. Służba i praca w tzw. czerwonych koszarach dla żołnierzy i pracowników była zaszczytem. Do takiego wniosku skłaniał fakt, podkreślany przez uczestników spotkania, że przez trzy dziesięciolecia pamiętamy o sobie i wyrażamy wolę wzajemnych spotkań. W czasie rozmów powracały wspomnienia, anegdoty i przypominanie tych, którzy odeszli. To wszystkim zmarłym Koleżankom i Kolegom na wstępie spotkania poświęcony był zagrany na trąbce utwór „Śpij kolego w ciemnym grobie”.

Muzycznym przerywnikiem części oficjalnej spotkania był dynamiczny i nagrodzony gromkimi oklaskami koncert Orkiestry Dętej Namysłowskiego Ośrodka Kultury pod batutą Roberta Szygendy. Trzon zespołu stanowią muzycy dawnej orkiestry wojskowej Centrum Szkolenia Inżynieryjno Lotniczego w Oleśnicy.

Wykonane zostały wspólne – grupowe zdjęcia (1sps z drona) oraz podziękowano skromnymi upominkami :

  • za przyjęcie Honorowego Patronatu III Zjazdu ppłk. Jerzemu Bąkowi;

  • za pomoc w organizacji spotkania Pani Jolancie Kwaśniewskiej – Dyrektor
    2 LO w Oleśnicy i Pani Stefani Krzemińskiej – Zajazd U Stefani.

Na biesiadę wspomnieniową-integracyjną autokar przewiózł zebranych do gościnnego Zajazdu U Stefani gdzie do późnych godzin wieczornych kontynuowano przyjacielskie spotkanie. Jak komentowało wielu uczestników spotkania, impreza była piękna, świetnie przygotowana, tylko przerwa między trzecim a czwartym Zjazdem winna wynosić maksymalnie pięć a nie dziesięć lat.

Życząc wszystkim uczestnikom spotkania zdrowia, organizatorzy (Zarząd Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej), zapewnił wolę kontynuowania takich spotkań.

Za Organizatorów – Lucjan Ławniczek
Foto: Krzysztof Muskała. Józef Janic, Edward Plucza.

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.