Listopad w historii Polski.

POLSKI LISTOPAD W HISTORII POLSKI – opracowanie Kolegi Antoniego Tunkiewicza.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Listopad w historii Polski. została wyłączona

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Oleśnicy.

         W dniu 11 listopada 2021 r. na zaproszenie Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, Burmistrza Miasta Oleśnicy Jana Bronsia i Dowódcy Garnizonu Oleśnica ppłk. Marka Sieberta uczestniczyliśmy w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ojczyzny, którą z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry reprezentacyjnej KW Policji we Wrocławiu w oleśnickiej bazylice mniejszej pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty celebrował arcybiskup Józef Kupny. Uczestniczyli w niej wierni, zaproszeni goście, samorządowcy, przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Sybiraków i Związku Piłsudczyków.

Wyżej wymienione środowiska reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Obok wojska, policji, straży pożarnej, piłsudczyków, harcerzy i rzemiosła, godnie prezentował się Sztandar Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska we Wrocławiu z pocztem sztandarowym w składzie ppłk Jerzy Wójcik i kpr. Paweł Gołębiowski – koło im. Ziemi Oleśnickiej i kpt. Jan Wołodkiewicz – koło Lotnik.

Wśród gości znaleźli się m.in. przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, poseł Jacek Świat, który odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, konsul Austrii Edward Wąsiewicz oraz wielu samorządowców z okolic. Zarząd Okręgowy Związku Inwalidów Wojennych RP reprezentował Prezes Zarządu płk Wojciech Olenderek. Z kolei Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu reprezentował Prezes ZW płk Marian Dąbrowski z prezesami oleśnickich Zarządów Kół płk. Lucjanem Ławniczkiem i ppłk. Bogumiłem Duczmalewskim.

Po mszy jej uczestnicy przemaszerowali na Plac Zwycięstwa gdzie odbył się uroczysty apel zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Po wręczeniu odznaczeń i nominacji wojskowych wysłuchano przemówień min.: wojewody Jarosława Obremskiego i burmistrza Jana Bronsia. Następnie odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Apel zakończono Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz defiladą.

Następnie odbył się Piknik Niepodległościowy, w programie którego było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Ludowym Boguszyczanie i chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wokół Placu Zwycięstwa można było zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem wojska, policji, straży pożarnej, Muzeum Foteli Katapultowych, oleśnickich stowarzyszeń – Arma i Olsensium oraz spożyć wojskowe potrawy.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości przy pomniku upamiętniającym 2 Armię Wojska Polskiego w Boguszycach złożono kwiaty i oddano cześć walczącym o wolność Polski.

W gminnych uroczystościach wzięli udział Marcin Kasina – wójt gminy Oleśnica, Tadeusz Kunaj – przewodniczący Rady Gminy Oleśnica, major Jerzy Trzciński oraz podpułkownik Zdzisław Gołębiowski z Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej, Monika Małobęcka-Wzgarda – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica, przedstawiciele sołectwa Boguszyce z Jadwigą Bodo – sołtysem Boguszyc oraz delegacja młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Sokołowicach.

Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowicach – Kamil Jaroszek i Sebastian Walczyk, którzy również wystawili wartę honorową. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, delegacje złożyły wiązanki i zapalono znicze przy boguszyckim pomniku. Po uroczystości, uczestnicy udali się do świetlicy na tradycyjną grochówkę.

Lucjan Ławniczek
Foto: Portal MojaOleśnica.pl

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Oleśnicy. została wyłączona

SPOTKANIE INTEGRACYJNE KOŁA ZŻWP „BUDOWLANI”  z WROCŁAWIA.

     W dniach 1-3.10.2021r. w ośrodku WODNIK w Turawie odbyło się XXVIII spotkanie integracyjne Koła ZŻWP „BUDOWLANI” z Wrocławia.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu o godz. 19:00 rozpoczęliśmy nasze spotkanie uroczystą kolacją. Prezes Koła kol Jan Regdosz przywitał osobiście każdego z obecnych członków koła i osoby towarzyszące oraz zaprzyjaźnionych kolegów z byłych jednostek i instytucji terenowych podległych byłej Służbie Zakwaterowania i Budownictwa Śląskiego Okręgu Wojskowego z Opola, z Zabrza, z Gniezna i z Krotoszyna.

Następnym punktem spotkania było wręczenie przez kol. Regdosza odznaczeń i wyróżnień członkom naszego Koła, które otrzymali:

– Złoty Krzyż: Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy WP – kol. Sławomir Szandrocho

– Srebrny Krzyż: Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy WP – kol. Wiesław Warnicki

– Brązowy Krzyż: Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy WP – kol. Zbigniew Warnicki

– Medal pamiątkowy ZŻWP kol. Halina Nowakowska

Upominki książkowe o tematyce wojskowej w dowód uznania za zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w naszych spotkaniach kol. kol. Andrzejowi Romańskiemu, Janowi Kinaszowi i Piotrowi Rusinowi wręczył Prezes Koła ZŻWP „BUDOWLANI“  z Opola Henryk Oleksiuk, który od lat jest stałym uczestnikiem naszych spotkań, a w przeszłości również współorganizatorem.

Następnie Prezes Koła Jan Regdosz w części nieoficjalnej wzniósł toast rozpoczynający część konsumpcyjno – zabawową i zaintonował melodię „Nigdy nie zagaśnie”.

Rozpoczęła się zabawa taneczna, do której przygrywał DJ Piotr Rusin z Opola. W trakcie wspólnej zabawy uczestnicy śpiewali popularne piosenki posiłkując się śpiewnikami a rej w tym wodził Prezes Koła Jan Regdosz obdarzony donośnym pięknym głosem i nieskazitelną pamięcią dawnych melodii. Wszyscy cieszyli się faktem wspólnej obecności, zabawy oraz zdrowia na miarę swoich lat. Żwawe tańce były tego przykładem, że „ikra” wciąż jest w nas. Zabawa trwała do północy a na śniadanie nikt się nie spóźnił. Po śniadaniu ok. 9:30 uczestnicy zajęli miejsca w autokarze i odjechaliśmy na wycieczkę do Opola i Niemodlina. W Opolu zwiedzaliśmy Muzeum Wsi Opolskiej przestrzegając zarządzeń dotyczących reżimu sanitarnego. Stare konstrukcje drewniane budynków oraz rozmiary ich elementów wraz z wystrojem budziły zainteresowanie uczestników. Przekazane informacje od przewodniczki oraz pokaz multimedialny pozwolił cofnąć się do epoki i wejść w atmosferę życia wsi opolskiej sprzed lat. Po zakupie pamiątek, w tym wielkich kolorowych kredek dla wnuków i prawnuków udaliśmy się autokarem w kierunku zamku w Niemodlinie. Mając na uwadze, że zbliżała się pora obiadowa, udaliśmy się na obiad, który był planowany wcześniej w restauracji przy Klubie sportowym w miejscowości Gracze. Po zjedzeniu smacznego domowego posiłku (niesamowicie smakujący rosół i ogromnego schabowego) pojechaliśmy do Niemodlina. Przed zamkiem przywitała nas „Biała Dama” przewodniczka po zamku pani historyk sztuki. Przed bramą główną przekazała nam wiadomości ogólne dotyczące zamku, od powstania jego aż do czasów obecnych. Zamek powstał w 1313r. dzięki inicjatywie syna księcia opolskiego Bolesława w miejscu trzynastowiecznej kasztelani. Po burzliwych dziejach oraz katastrofalnym pożarze, rezydencja nowożytna była budowana etapami. Następnie od XVII w do 1945 r zmieniała właścicieli oraz swój wygląd, w wyniku tzw. modnych przeróbek. Ostatnim właścicielem zamku był hrabia Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek zmieniał swoje funkcje a przez ostatnią dekadę XX wieku był opustoszały i niszczał. W 2015 r od prywatnego właściciela zamek kupiła Spółka Centrum z Łodzi, która ma zamiar przywrócić dawną świetność, co widać już w poczynionych pracach. Wewnątrz pomieszczeń widać głębokie zarysowania i spękania strukturalne grubych ścian ceglanych zabezpieczone plombami kontrolnymi. Według przewodniczki właśnie taki stan pomieszczeń, piwnic i podziemi jest bardzo dużą atrakcją wśród zwiedzających.

Po wyczerpującym dniu udaliśmy się z powrotem do Turawy na kolację i dalszą wspólną zabawę. Muzyka do tańca serwowana przez Piotra Rusina oraz gorąca atmosfera wzajemnych dyskusji i śpiewów sprawiły, że znowu poczuliśmy się młodzi i nawzajem się potrzebujący. Obiecaliśmy się spotkać ponownie tak młodo w roku 2022.

Po niedzielnym śniadaniu połowa uczestników pożegnała się i odjechała do domów a reszta została do pory obiadowej, wykorzystując czas na wspólne spacery wokół Jeziora Turawskiego. Przebieg naszego spotkania, tak jak w latach poprzednich dokumentował nasz „nadworny“ fotograf kol. Zbigniew Flakowski.

Sławomir Szandrocho
Foto: Zbigniew Flakowski

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania SPOTKANIE INTEGRACYJNE KOŁA ZŻWP „BUDOWLANI”  z WROCŁAWIA. została wyłączona

Apel do członków i sympatyków ZŻWP.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Apel do członków i sympatyków ZŻWP. została wyłączona

Pamięć o Koleżankach i Kolegach w Oleśnicy.

      29 października 2021 r. jak co roku uczczono pamięć Koleżanek i Kolegów, Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej, którzy spoczywają na oleśnickich cmentarzach. Pięćdziesiąt sześć grobów odwiedzili: Koledzy Czerkawski Mirosław, Gołębiowski Zdzisław i Plucha Edward – cmentarz przy ulicy Wojska Polskiego i Cmentarnej oraz Koledzy Grela Wiesław, Wójcik Jerzy i Bednarz Sławomir na cmentarzu przy ulicy Wileńskiej.

Cześć Ich Pamięci.

This slideshow requires JavaScript.

 

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Pamięć o Koleżankach i Kolegach w Oleśnicy. została wyłączona

Październik w historii Polski.

POLSKI PAŹDZIERNIK W HISTORII POLSKI – materiał przygotowany przez Kolegę Antoniego Tunkiewicza.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Październik w historii Polski. została wyłączona

78. rocznica bitwy pod Lenino.

       12 października 1943 r. 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusz Kościuszki, nacierając w ugrupowaniu 33 Armii Czerwonej, podjęła próbę przełamania frontu wzdłuż rzeki Miereja – pomiędzy miejscowościami Trygubowa i Połzuchy. Pomimo zdobycia pierwszej linii niemieckich okopów nie udało się 1. DP przełamać pozycji niemieckiego 39. Korpusu Pancernego. Dzięki wsparciu lotnictwa i dział szturmowych Niemcy opanowali sytuację i przeszli do kontrataków. W wyniku dwudniowych walk 
1. DP straciła 510 zabitych, 1776 rannych i 776 zaginionych bez wieści, tj. blisko 
20 % całego stanu osobowego. W konsekwencji pod koniec dnia 13 października wycofano 1 Dywizję Piechoty z linii frontu. Kolejne próby przełamania pozycji niemieckich przez 33 Armię również zakończyły się klęską.
 Pod Lenino zaczął się bojowy szlak żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, którzy ramię w ramię z żołnierzami Armii Czerwonej wyzwalali ziemie Białorusi, Polski, zdobywając kolejne punkty oporu na terytorium Niemiec, aż do zdobycia Berlina. Słusznie mamy prawo być dumni z bohaterstwa żołnierza polskiego 
i obowiązek pamiętania o tym, że przelana wówczas krew stała się fundamentem braterstwa broni między polskim i koalicyjnym żołnierzem na wszystkich frontach 
II wojny światowej.
 Jak co roku członkowie kół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w oleśnickim garnizonie spotkali się w dzień 78. rocznicy bitwy pod Lenino – Chrztu Bojowego żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszko. Przy jesiennej pogodzie 
o godzinie 12.00 w dniu 12 października 2021 roku delegacje kół ZŻWP „Lotnik” 
i koła im. Ziemi Oleśnickiej spotkały się na cmentarzu w Oleśnicy przy pomniku Orła Białego. Po kilku słowach wprowadzenia, złożono wiązanki kwiatów. Przy symbolicznym piastowskim Białym Orle zapalone zostały znicze. Chwile historycznej refleksji, upamiętniających sześć milionów Polaków poległych, zamordowanych 
i zmarłych w wyniku działań na wszystkich frontach 
II wojny światowej, zakończyły wspólne spotkanie przy mogile żołnierzy. Po tej skromnej uroczystości delegacje obu kół ZŻWP przeszły na pobliski cmentarz żołnierzy radzieckich gdzie złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicz pamięci.
Lucjan Ławniczek

Foto. Lucjan Ławniczek

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania 78. rocznica bitwy pod Lenino. została wyłączona

Przemyślenia na temat historii.

Opracowania przygotowane przez Kolegę Antoniego Tunkiewicza:

POLSKI SIERPIEŃ W HISTORII POLSKI

POLSKI WRZESIEŃ W HISTORII POLSKI

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Przemyślenia na temat historii. została wyłączona

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Oleśnicy.

Główne uroczystości z okazji 82 rocznicy wybuchu 2 wojny światowej odbyły się w Oleśnicy przed pomnikiem Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. W tej podniosłej uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych. Były poczty flagowe oraz zgromadzone delegacje, które wysłuchały przemówienia Burmistrza miasta Oleśnicy Jana Bronsia. Burmistrz w swoim wystąpieniu podkreślił, że 82 lata temu, w dniu 1 września 1939 r., wybuchła II wojna światowa, tragiczna wojna, która swym zasięgiem objęła Europę a później cały świat. Polska poniosła w tej wojnie największe straty w ludności cywilnej, żołnierze Wojska Polskiego brali czynny udział w walkach na wszystkich frontach płacąc ogromną daninę krwi.

W tym dniu lotnictwo niemieckie o godzinie 4.30 zbombardowało Wieluń gdzie ludność cywilna poniosła ogromne straty. Natomiast pancernik Schleswig – Holstein oddał pierwszą salwę w kierunku Westerplatte, polska załoga w składzie dwustu żołnierzy przez 7 dni stawiała zaciekły opór. W obronie zagrożonej Polski siły nasze liczyły milion żołnierzy, przeciw miażdżącej przewadze technicznej, przeciwko czołgom i samolotom. Klęska była nieunikniona. Pan Burmistrz zaznaczył, że po końcowym zwycięstwie nie otrzymaliśmy zaproszenia na defiladę do Londynu. Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje.

Jan Barański

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Oleśnicy. została wyłączona

Obchody Święta Wojska Polskiego w Kościanie.

Delegacja ZW ZŻWP we Wrocławiu, na zaproszenie Zarządu Kościańskiego Oddziału Powiatowego ZWiRWP im. gen. Franciszka Gągora oraz Klubu Oficerów Rezerwy 69 pułku im. gen. Roweckiego Grota w Lesznie, wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego i Święta Lotnictwa Wojskowego RP. Zarząd Wojewódzki reprezentowany był przez prezesa ZW płk. Mariana Dąbrowskiego i sekretarza zarządu ppłk. Mirosława Wierciocha. Organizatorzy przygotowali bardzo interesujący program święta.

Na uroczystość przybyły liczne poczty sztandarowe współpracujących stowarzyszeń wojskowych, reprezentacje jednostek wojskowych z Leszna i Poznania. W wielu wystąpieniach podkreślano rolę stowarzyszeń wojskowych w kształtowaniu patriotycznych postaw młodzieży, propagowaniu etosu służby wojskowej.

Ppłk Bogumił Duczmalewski reprezentujący koło ZŻWP LOTNIK z Oleśnicy i ppłk Zdzisław Gołębiowski reprezentujący koło ZZWP im. Ziemi Oleśnickiej z Oleśnicy wraz z życzeniami owocnej dalszej współpracy przekazali na ręce ppłk. Tadeusza Mylera model samolotu Mig 21.

Z ogromną przyjemnością i podziwem zwiedziliśmy, na zaproszenie ppłk. Tadeusza Mylera, Salę Tradycji Oręża Żołnierza Wojska Polskiego.

Mirosław Wiercioch

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Obchody Święta Wojska Polskiego w Kościanie. została wyłączona