Pamięć o zmarłych – „Ekumeniczna modlitwa 2019 r. …”.

Również w tym roku przy grobie Kalinika Rotczenki żołnierza gwardii carskiej, który zmarł w Sokołowicach Kolonii 15 marca 1813 r. na symbolicznym grobie zapłonęły znicze pamięci. Po raz dziesiąty 24 października br. przy mogile żołnierza armii carskiej spotkała się młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Sokołowicach i mieszkańcy tej miejscowości na wspólnej ekumenicznej modlitwie. Punktualnie o godzinie 12.00 wszyscy przybyli razem stanęli przy samotnej żołnierskiej mogile. Władze gminy reprezentowali: Wójt Marcin Kasina, Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Kunaj, sekretarz Krzysztof Skórzewski i insp. Jerzy Trzciński oraz pracownicy Urzędu Gminy. Był też dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego Artur Mosiak i prezes Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej płk w st.sp. Lucjan ławniczek z kolegą Zdzisławem Gołębiowskim, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich we Wrocławiu Wojciech Błęcki wraz z ułanem Janem Gałązką pod koniem Wedel oraz członkowie gminnej komisji oświaty. Na zaproszenie władz naszej gminy przybył proboszcz parafii w Boguszycach ks. Andrzej Augustyn oraz ks. Jerzy Szczur i Grzegorz Cebulski proboszcz parafii prawosławnej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Oleśnicy i ks. Grzegorz Cebulski proboszcz wojskowej parafii prawosławnej we Wrocławiu z synem. Przy skromnym żołnierskim grobie z zapalonymi zniczami po krótkim wstępie Jerzego Trzcińskiego rozpoczęła się wspólna ekumeniczna modlitwa. Ku niebu skierowały się słowa prawosławnej modlitwy i pieśni oraz dziesiątka katolickiego różańca. Kapłani zgodnie podkreślali, że możliwa jest wzajemna tolerancja i pamięć oraz modlitwa za człowieka, którego szczątki leżą w dolnośląskiej ziemi. Po modlitwie młodzież szkolna i zaproszeni goście przy pomocy strażaków zapaliła i ułożyła znicze pamięci na grobie szer. Kalinika Rotczenki żołnierza kawalergardy cara Aleksandra I.

Po zakończonej modlitwie uczestnicy spotkania przeszli do drewnianego wigwamu z ogniskiem w kompleksie Andrzejówki Pani Marii Gorzelak, gdzie przy płonących polanach czekały na nich gorące kiełbaski , pierogi ruskie i z kapustą, barszcz i świeży chlebek oraz ciasto. Szef kateringu Maciej Syta wspólnie z Pawłem Bojanowskim i Marcinem Rzeźnikiem sprawnie obsłużyli uczestników spotkania.

W trakcie spotkania Wójt Marcin Kasina podziękował i wręczył upominki insp. Jerzemu Trzcińskiemu za działania zmierzające do ocalenia pamięci i historii ludzi, których nie ma już wśród nas. Natomiast nasi prawosławni goście przekazali dyplomy „Pro Memoria” Marcinowi Kasinie, Tadeuszowi Kunajowi, Krzysztofowi Skórzewskiemu, Czesławowi Kaczmarkowi, Jerzemu Trzcińskiemu i Paniom Małgorzacie Patykowskiej oraz Marii Gorzelak. Wójt Marcin Kasina, Małgorzata Patykowska i jerzy Trzciński otrzymali dodatkowo piękne prawosławne ikony. Po posiłku i rozmowach wszyscy z zadowoleniem wspominali spotkanie i deklarowali uczestnictwo w kolejnym takim przedsięwzięciu.

W tym miejscu kieruję serdeczne podziękowania dla Marii Gorzelak z miejscowej Andrzejówki i dla Pani Małgorzaty Patykowskiej prowadzącego hotel i restaurację „Amber”w Cieślach, Elżbiety Kotwy z Ligoty Polskiej i Justyny Batog z Ligoty Wielkiej oraz dla Panów Andrzeja Hamarowskiego z Nowoszyc, Tomasza Domala z Bogusławic i Dominika Kulczaka z Ostrowiny – za wymierną pomoc i wielkie serce dla tego przedsięwzięcia.

Do spotkania w październiku przyszłego roku na kolejnym spotkaniu ekumenicznym.

Potraw próbował i okoliczności dla potomnych opisał:
Insp. ds. wojskowych i OC Jerzy Tomasz Trzciński mjr w st. spocz.
Fot.: Insp. Paweł Bojanowski – UG O-ca;
Krzysztof Dziedzic – Panorama Olesnicka.

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.