WYCIECZKA HISTORYCZNO-TURYSTYCZNA PO ZIEMI DOLNOŚLĄSKIEJ W KOLE SAPER

 

Zarząd Koła SAPER ZŻWP im. gen. J. Jasińskiego wespół z Klubem Piechurów PERPEDES zorganizował już 4. w tym roku wycieczkę po Ziemi Dolnośląskiej: do Niemczy, Dzierżoniowa, Ząbkowic Śląskich i Wojsławic. Członkowie zaprzyjaźnionych stowarzyszeń oraz wdowy po naszych zmarłych Kolegach, wyruszyli, jak zwykle o godz. 8.00, 12 sierpnia br. do Niemczy. Powitania uczestników wycieczki dokonał jej organizator – Kolega Jerzy Marczak, który jednocześnie zapoznał turystów z jej programem oraz złożył życzenia dobrego samopoczucia i dużej ilości pięknych wrażeń. Z kolei nasz niestrudzony przewodnik Jan Szymczak zwięźle przedstawił szczegóły niedzielnej eskapady, a Kolega Jan Posiewka zaciekawił nas bardzo informacją nt. „Rosjanie w Legnicy”. Pogoda nam dopisała, podobnie jak i dobre nastroje, które emanowały z uśmiechniętych i zadowolonych twarzy. Nawet nie zauważyliśmy jak znaleźliśmy się w Niemczy. Przewodnikiem po mieście była P. prof. Irena Wojciechowska – wolontariuszka, która okazała się wytrawną znawczynią nie tylko miasta, ale i jego zabytków. I tak zwiedziliśmy fragmenty kamiennych fortyfikacji z XI-XII w., Kościoły: Św. Jadwigi Śląskiej, Św. Piotra i Pawła oraz barokowe kamieniczki z XVIII w.
Następnie, po krótkim odpoczynku, udaliśmy się do Dzierżoniowa, miasta położonego nad rzeką Piławą, którego nazwą do 1946 r. był Rychbach, a obecna, polska nazwa, nadana została na cześć ks. Jana Dzierżona – śląskiego pszczelarza. Zabytki, które podziwialiśmy to: Kościół Św. Jerzego, wybudowany wg. legendy za czasów Bolesława Kędzierzawego w1159 r., faktycznie ~ 1230 r., przebudowany następnie w XV-XVI w., i dawny Kościół ewangelicki (obecnie rzymsko-katolicki pw. Maryi Matki Kościoła) – klasycystyczny, wg. projektu architekta Carla Gottarda Langhansa (twórcy Bramy Brandenburskiej), Ratusz – wybudowany w XII w.
Kolejnym miastem, które zwiedziliśmy to Ząbkowice Śląskie, powstałe ~1280r.. Tutaj byliśmy pod ogromnym wrażeniem zwiedzając Krzywą Wieżę, neogotyckiego Ratusza miejskiego z XIX w., ruiny Zamku Ząbkowickiego (obecnie restaurowanego) i Kościół pw. św. Jadwigi. Już zmęczeni ale zadowoleni, udaliśmy się na wspólny, integracyjny obiad do restauracji „Pod Arkadami”.
Ostatnim miejscem naszej wycieczki były Wojsławice, które znane są z Parku – Arboretum. Obiekt ten jest jednym z niewielu dawnych parków podworskich na Dolnym Śląsku, które udało się ocalić z powojennej zawieruchy i zachować do naszych czasów. Dzisiaj Arboretum jest placówką naukowo-badawczą i dydaktyczną Ogrodu Botanicznego UW. Należy nadmienić, że znajduje się tutaj 636 gatunków różnych odmian roślin, a założycielem parku był Fritz Von Oheimb. W tym świecie roślin, zregenerowaliśmy nasze siły i już w pełni zrelaksowani powróciliśmy do Wrocławia.
Pozostały niezapomniane wrażenia po niezwykle ciekawej i udanej wycieczce, a nasze Panie – Grażyna Szukszto i Maria Zamojska, „ocaliły” od zapomnienia fakty, którym bardzo serdecznie za to „ocalenie” – dziękuję. Do spotkania, na kolejnej wycieczce – w Marcinowie (Muzeum Małej Wsi) i występach Kapeli „Marciny”.
Jerzy Marczak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.