ZJAZD KOLEŻEŃSKI JW 3599 i JW 3604 w Oleśnicy.

W dniu 27 kwietnia 2025 r. w obiektach 2 Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęło się spotkanie koleżeńskie żołnierzy JW 3599 i JW 3604 – 1 Szkolnego Pułku Samochodowego, który stacjonował w tzw. czerwonych koszarach w Oleśnicy. Jednostkę rozformowano w 1989 roku, a obecnie przypadła 35. rocznica jej likwidacji. Z tej okazji byli żołnierze (ówcześni elewi, dowódcy drużyn i żołnierze zawodowi oraz pracownicy wojska) spotkali się na Zjeździe Koleżeńskim. Pamięć o swojej jednostce dotychczas kultywowano w dziesiąte rocznice rozformowania (I Zjazd-28.08.1999 r; II Zjazd-1.08.2009 r; III Zjazd-14.09.2019r.). Żołnierze rezerwy z inicjatywy dowódców drużyn 6 kompani szkolnej dowodzonej przez (dzisiaj) mjr. Andrzeja Nocunia kontynuowali spotkania od 2009 roku. W 2022 i 2024 roku na wspólnym spotkaniu żołnierzy służby zasadniczej z przed 35 lat i Prezesa Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła im. Ziemi Oleśnickiej (skupiającego w większości żołnierzy służących w JW 3604) podjęto decyzje, że wspólne spotkania odbywać się będą w ostatnią niedzielę kwietna. Jesienią 2024 r. komitet organizacyjny wystąpił do Burmistrza Oleśnicy o objęcie Honorowym Patronatem powyższego przedsięwzięcia i możliwość jego przeprowadzenie w obiektach 2 LO w Oleśnicy oraz MOKiS w Oleśnicy. Uzyskując potwierdzenie i akceptację ze strony władz samorządowych przygotowano oficjalne informacje i ogłoszono je w portalach internetowych. Z podziwem
i zadowoleniem odnotowywaliśmy akceptację i chęć udziału w spotkaniu po latach, do którego doszło o godzinie 11,00 w dniu 27 kwietnia 2025 r. Dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Misiak Dyrektor 2 Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego (gospodarza pokoszarowej infrastruktury), na placu apelowym, od meldunku
i żołnierskim przywitaniu rozpoczęto Zjazd Żołnierzy „Czerwonych Koszar” w Oleśnicy. Oficjalnego powitania prawie 150 żołnierzy i osób towarzyszących (którzy do Oleśnicy przybyli z terenu całej Polski), dokonali Kol. mjr Andrzej Nocuń, st. kpr. Andrzej Piekut, kpr. Roman Chęciński i płk Lucjan Ławniczek. Po omówieniu planu spotkania, podziękowaniu i wręczeniu Certyfikatu Uczestnictwa w Zjeździe Pani Dyrektor 2 LO, pobyt na terenie dawnych koszar wykorzystano do ich obejrzenia i przywołania wspomnień. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć na tle byłych koszar, uczestnicy przegrupowali się do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy.

Główne uroczystości odbyły się w sali widowiskowej MOKiS, gdzie w kuluarach przed ich rozpoczęciem zebrani mogli obejrzeć własne wspomnienia na zdjęciach tj.: wcielenie Wiosna 63 do Wiosna 72 – JW 3599 i Jesień 72 do Jesień 89 – JW 3604.

Zaproszenie organizatorów przyjęli: Starosta Oleśnicki Wioletta Efinowicz, Przewodniczący Rady Powiaty Jan Bronś, Burmistrz Oleśnicy Adam Horbacz, Przewodniczący Rady Miasta Oleśnica Aleksander Chrzanowski, Przewodniczący Rady Gminy Oleśnica Grzegorz Szymański, Dowódca Garnizonu Oleśnica ppłk Marek Siebert, Dowódca 2 Oleśnickiej kompani regulacji ruchu kpt. Radosław Bola, Kierownik Warsztatów Technicznych Oleśnica mjr Marcin Słoka, Oficer Wychowawczy 82 Oleśnickiego batalionu ewakuacji sprzętu por Paulina Tomanik oraz Dowódca JW 3604 z lat 1986/1987 ppłk Zdzisław Luber. Życzenia przyjemnych wrażeń z Koleżeńskiego spotkania przekazałem również od Dowódcy pułku z lat 1983/1986 płk. Tadeusza Majcherka oraz ppłk Wojciecha Konopnickiego – dowódcy od kwietnia 1989 do oficjalnego rozformowania jednostki. Obsługę medialną zapewnił nam Redaktor Naczelny Dziennikarz „Panoramy Oleśnickiej” Pan Krzysztof Dziedzic. Wszyscy zaproszeni goście i uczestnicy Zjazdu otrzymali Certyfikaty Uczestnictwa oraz znaczki i emblematy Zjazdu.

Po oficjalnym powitaniu gości oraz uczestników – Zjazd Koleżeński otworzył Burmistrz Oleśnicy Adam Horbacz. Następnie w formie prezentacji przedstawiłem historię jednostki oraz historię dotychczasowych Zjazdów koleżeńskich. Ze szczególną uwagą wysłuchano informacji dotyczących jednostek i instytucji wojskowych stacjonujących aktualnie w Oleśnicy. Służba i praca w tzw. czerwonych koszarach dla żołnierzy, kadry i pracowników była zaszczytem. Do takiego wniosku skłaniał fakt, podkreślany przez uczestników spotkania, że przez trzy dziesięciolecia pamiętamy o sobie i wyrażamy wolę wzajemnych spotkań. W czasie rozmów powracały wspomnienia, anegdoty i przypominanie tych, którzy odeszli na wieczną wartę, a których na wstępie spotkania uczczono minutą ciszy.

Muzycznym przerywnikiem części oficjalnej spotkania był dynamiczny i nagrodzony gromkimi oklaskami koncert Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „RATA” ze Złotoryi, którego celem jest propagowanie treści patriotycznych oraz przypominanie pieśni, które spajały naród przez stulecia umacniając naszą tożsamość narodową. Miłym akcentem było również przypomnienie pieśni i piosenek z okresu służby. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i uświetnienie uroczystego Zjazdu wyraziliśmy Prezesowi Stowarzyszenia ZAŻR ROTA Stanisławowi Kubiczowi i V-ce Prezes Pani Urszuli Regulskiej.

O zakończenia części oficjalnej Zjazdu Koleżeńskiego Żołnierzy Czerwonych Koszar poprosiliśmy Pana Jan Bronsia – Przewodniczącego Rady Powiatu Oleśnickiego, który gratulując organizacji Zjazdy jako również żołnierz rezerwy zapewnił wspieranie podobnych inicjatyw.

Wykonane zostały wspólne – grupowe zdjęcia oraz podziękowano skromnymi upominkami przedstawicielom władz samorządowych i garnizonu Oleśnica.

Na wspólny obiad i biesiadę wspomnieniową – integracyjną udaliśmy się do Restauracji AMBER w Gminie Oleśnica gdzie kontynuowano przyjacielskie spotkanie. Jak komentowało wielu uczestników spotkania, impreza była piękna, świetnie przygotowana, wyciągając wspólny wniosek o potrzebie ich kontynuowania.

Życząc wszystkim uczestnikom spotkania zdrowia, organizatorzy (Zarząd Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej oraz Koledzy Żołnierze Rezerwy JW 3599 i JW 3604), zapewnili wolę kontynuowania podobnych spotkań.

Za Organizatorów – Lucjan Ławniczek
Foto: Krzysztof Dziedzic Olesnica24.com

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania ZJAZD KOLEŻEŃSKI JW 3599 i JW 3604 w Oleśnicy. została wyłączona

Szkolenie Pocztów Sztandarowych w Oleśnicy.

24 kwietnia 2025 r. zgodnie z rocznym Plan współpracy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi na 2025 rok w Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy odbyło się wyjątkowe wydarzenie – szkolenie Pocztów Sztandarowych, które poprowadzili żołnierze z 2. Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu.

Celem szkolenia było przygotowanie uczniów do godnego reprezentowania szkoły podczas uroczystości państwowych i szkolnych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami Ceremoniału Wojskowego, sposobem poruszania się z pocztem, postawami pocztowymi oraz znaczeniem symboliki narodowej.
Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy wojskowi: chor. Marcin Mazur, st. sierż. Tomasz Michalski, plut. Anna Jabłońska oraz plut. Michał Smolak. Dzięki ich profesjonalizmowi i zaangażowaniu, uczniowie mogli poznać nie tylko techniczne aspekty pełnienia funkcji w poczcie sztandarowym, ale również poczuć wagę tej roli i towarzyszącą jej odpowiedzialność.

Po zakończonym szkoleniu uczestnikom wręczono certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach. Uroczystego wręczenia dokonali: Burmistrz Miasta Oleśnicy Adam Horbacz, Dyrektor SP nr 7 Dorota Rasała-Świtoń, por. Aleksander Łazarski – reprezentujący dowódcę 2. Kompanii Regulacji Ruchu, oraz płk dypl. W st. spocz. Lucjan Ławniczek – Prezes Zarządu Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej. To wyjątkowe przedsięwzięcie było nie tylko lekcją patriotyzmu, ale także dowodem na owocną współpracę pomiędzy wojskiem, szkołą a lokalnym samorządem. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników oraz całej społeczności szkolnej.

Lucjan Ławniczek
Foto: olesnicainfo.pl

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Szkolenie Pocztów Sztandarowych w Oleśnicy. została wyłączona

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Oleśnicy.

Z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Sejm ustanowił 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Instytucje podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując politykę pamięci, zaplanowały łącznie ponad 200 wydarzeń upamiętniających rocznicę.

Oleśnica – przystępując do realizacji Projektu „Katyń. Ocalić od zapomnienia” – już 14.04.2010 r., wówczas dzięki uczniom Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej a dzisiaj Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy, wraz z organizacjami, przedstawicielami władz i służb mundurowych, w czterech edycjach, posadzono 32 Dęby Pamięci upamiętniając bohaterów tych tragicznych wydarzeń.

W IV edycji w ramach realizacji projektu – 12.04.2023 r. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Oleśnicy posadził Dąb Pamięci – Porucznika Janusza Kubickiego urodzonego 23.05.1912 r. w Ostrowie Wielkopolskim a zamordowanego w Charkowie. Dąb posadzono w obecności córki porucznika Janusza Kubickiego Pani Barbary Wałczyk.

I tym razem w dniu 25.04.2025 r. odbyły się Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ich głównym organizatorem była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy Dorota Rasała – Świtoń, a na uroczystości zaprosił burmistrz Adam Horbacz, 2. Oleśnicka Kompania Regulacji Ruchu, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystości odbyły się w Parku przy ul. Klonowej. Był ceremoniał wojskowy, podniesienie Flagi Narodowej, Hymn Państwowy, apel pamięci i salwa honorowa.

Głos zabrał Adam Horbacz – Burmistrz Oleśnicy i Przedstawiciel IPN Wojciech Trębacz. Przy Dębach Pamięci posadzono pamiątkowe róże.

Lucjan Ławniczek
Foto: olesnicainfo.pl

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Oleśnicy. została wyłączona

Dzień Sapera – Świdnica 2025 r.

W dniu 16 kwietnia 2025 roku po raz kolejny uroczyście obchodziliśmy w Świdnicy Dzień Sapera. Święto jest szczególną okazją, aby oddać hołd żołnierzom, których służba była i jest związana z ogromnym ryzykiem i odwagą. Zostało ono ustanowione w 1946 roku na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej (16-18.04.1945 r.). W operacji tej brał udział 21 Batalion Saperów ze składu 10 Dywizji Piechoty. Batalion po zakończeniu wojny rozlokował się najpierw w Jeleniej Górze a następnie 12 maja 1949 r. został przeniesiony do Świdnicy, stąd w 1967 r. do Brzegu. W 1958 r. żołnierze stacjonujący w Świdnicy wybudowali Pomnik Sapera w hołdzie poległym saperom – dla uczczenia ich bohaterskich czynów.

Na początku lat 90-tych XX wieku rozformowano jednostki wojskowe stacjonujące w Świdnicy. Po wyprowadzeniu 21 Batalionu Saperów i 59 Batalionu Remontowo-Budowlanego do 2010 roku na terenie miasta funkcjonowała jeszcze Wojskowa Komenda Uzupełnień. Po likwidacji WKU, do chwili obecnej, pomnikiem opiekuje się społeczność Szkoły Podstawowej Nr 105, III Liceum Ogólnokształcącego oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego – Koło Ziemi Świdnickiej.

Uczniowie szkół współorganizują obchody Dnia Sapera jako wyraz troski o wartości takie jak: patriotyzm, honor i Ojczyzna.

Pani Anna Borowska ze Starostwa Powiatowego razem z Panem Piotrem Dębkiem zadbali o wypisanie i doręczenie zaproszeń. Na trzy dni przed uroczystością zawiesili na słupach ogłoszeniowych na terenie miasta piękne plakaty dotyczące organizowanych uroczystości.

Pani kier. Magdalena Okniańska wraz z Panią Agatą Szymańską-Steczko oraz Panem Tomaszem Stachniuk z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Miasta, udzielili wszelkiej pomocy technicznej związanej z pracami przygotowawczymi do uroczystości (opracowanie tekstów, przygotowanie i wydruk zaproszeń itp.). Pani Magda zatroszczyła o zapewnienie bezpieczeństwa podczas uroczystości w postaci asysty Straży Miejskiej oraz Policji.

Nieocenioną pomoc wniosły Panie Joanna Szałek i Marzena Łysoniek za przyzwoleniem dyrektora III LO. Pana Krzysztofa Frączka. Profesjonalnie przygotowały scenariusz uroczystości oraz jego realizację przez uczniów III LO. – wspaniałą młodzież, która stanęła na wysokości zadania.

Całe zabezpieczenie techniczne należało do uczniów S.P. Nr 105 nad którymi czuwał dyrektor szkoły Pan Krzysztof Terebun, Pani Agata Żuraw, Pani Kierownik gospodarcza i Panie z grupy gospodarczej do których należało zainstalowanie flag, ławeczek dla osób starszych, sprawnie działające nagłośnienie oraz obecność uczniów ze sztandarami.

Przed trzema laty nawiązaliśmy kontakt z Komendantem Strzegomskiego Oddziału Strzeleckiego . Od tamtego czasu strzelcy zapewniają nam asystę honorową uroczystości patriotycznych koordynowaną przez nasze Koło, tj. Dzień Sapera i Święto Wojska Polskiego. W tym roku też pododdział kol. Błażeja poszerzony o uczniów klas mundurowych Technikum Weterynaryjnego uczestniczyli jako asysta honorowa w tym warta przy pomniku w strojach historycznych. Apel poległych, Hymn RP wszystko zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Pogoda nie zawiodła, tego dnia było ciepło i słonecznie. Również zaproszeni goście przybyli licznie. W śród nich byli przedstawiciele władz Powiatu, Gminy i Miasta a także służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, harcerze z hm. Piotrem Pamułą i sympatycy naszego Koła, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji z Kłodzka od którego otrzymaliśmy podziękowania za organizację takiego projektu. Podziękowanie w formie dyplomu Szef wręczył Prezesowi Koła.

Poczty sztandarowe wystawiły szkoły sprawujące patronat nad Pomnikiem czyli Szkoła Podstawowa nr 105 i III Liceum Ogólnokształcące, Policja, Straż Pożarna, Harcerze, Areszt Śledczy, Stowarzyszenia Społeczno-Polityczne, Wolność i Niepodległość, Armia Krajowa, Związek Miłośników Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich.

Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i znicze a prezes Koła podziękował uczestnikom za udział i oddanie hołdu poległym bohaterskim saperom.

Henryk Mojsa

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Dzień Sapera – Świdnica 2025 r. została wyłączona

Spotkanie świąteczne w Kole im. Ziemi Oleśnickiej.

Zgodnie z planem zamierzeń na 2025 r. w dniu 15 kwietnia 2025 r. członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej spotkali się na żołnierskim „jajeczku” oraz obchodach 44. rocznicy powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Uroczyste spotkanie ponad 80 Koleżanek i Kolegów – członków koła im. Ziemi Oleśnickiej oraz zaproszonych Gości miało miejsce w Świetlicy ROD „Róża” w Oleśnicy. Zebranie przygotowane przez zarząd koła prowadziłem osobiście witając na wstępie Koleżanki i Kolegów oraz Gości, którzy uczestnicząc w naszym spotkaniu, dzielili się własnymi doświadczeniami oraz złożyli życzenia świąteczne. Zaproszenie przyjęli i uczestniczyli:

  1. Pan Bronś Jan – Przewodniczący Rady Powiatu Oleśnickiego

  2. Pan Horbacz Adam – Burmistrz Miasta Oleśnica;

  3. Pan Chrzanowski Aleksander – Przewodniczący Rady Miasta Oleśnica.

  4. ppłk Siebert Marek – Dowódca Garnizonu Oleśnica;

  5. mjr Słoka Marcin – Kierownik Warsztatów Technicznych Oleśnica;

  6. kpt. Bola Radosław – Dowódca 2 Oleśnickiej kompanii regulacji ruchu;

  7. ks. kap. por. Miencicki Tomasz – Kapelan Garnizonu Oleśnica – Bazylika Mniejsza p.w. Św. Elżbiety;

  8. ppłk Zbigniew NAGÓRNY – Honorowy Prezes Zarządu Koła „LOTNIK” ZZWP w Oleśnicy;

  9. Pan Mirecki Tadeusz – Związek Sybiraków;

  10. Pani Hawińska Maria, Pabian Danuta i Błasiak Maria – Związek Kombatantów i Byłych więźniów Politycznych;

  11. Pan Dardziński Michał i Gałązka Janusz – Stowarzyszenie Kowaleryjskie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich;

  12. Pani Krakowska Jadwiga i Pan Krakowski Waldemar – Wojskowe Koło PTTK Nr 20 w Oleśnicy.

  13. Pan Żmuda Marek – Prezes ROD „Róża” w Oleśnicy;

  14. Pani Batog Justyna, Tymańska Irena i Pan Domal Tomasz – przedstawiciele Sołectw w gminie Oleśnica;

  15. Pan Piekut Andrzej – przedstawicie komitetu organizacyjnego Zjazdu żołnierzy „Czerwonych Koszar” w dniu 27.04.2025 r. – zapraszając na uroczystość.

  16. Pan Huk Grzegorz – Dziennikarz Panoramy Oleśnickiej.

Z wielką przyjemnością gościliśmy również wdowy naszych Kolegów, które dzięki stwarzanej atmosferze na naszych spotkaniach, przystąpiły do Koła.

Następnie w ramach spraw organizacyjnych i personalnych, w imieniu organizatorów zaprosiłem na uroczystości 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej – w „Roku Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych” – w dniu 25.04.2025 r. w Parku przy ul. Wojska Polskiego, na uroczystości 35. rocznicy rozformowania 1 szkolnego pułku samochodowego i spotkania koleżeńskiego żołnierzy „Czerwonych Koszar” pod Patronatem Burmistrza Oleśnicy – w dniu 27.04.2025 r. oraz uroczystości 44. Rocznicy powstania ZŻWP organizowanych na szczeblu Zarządu Wojewódzkiego i 10. rocznicy w ręczenia Sztandaru dla ZW ZŻWP. Uroczystości te objęte zostały Patronatem Prezydenta Wrocławia.

Miłym akcentem było również wręczenie przyznanych w 2025 r. wyróżnień dla Kolegów:

  1. Złoty Krzyż z Gwiazdą „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”:

  1. st. chor. sztab. PLUCHA Edward;

  1. Złoty Krzyż „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”:

  1. ppor. JAGIEŁŁO Dariusz;

  2. mjr JUST Krystian;

  3. st. chor. sztab. MROWIEC Kazimierz;

  4. mjr PIESIK Włodzimierz;

  5. ppłk RÓŻAŃSKI Jerzy;

  6. ppor. WERS Sławomir;

  1. Srebrny Krzyż „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”:

  1. chor. CICHOSZ Stanisław;

  2. mjr GRELA Wiesław;

  3. chor. LUBRYKA Czesław;

  1. Odznaka Honorowa „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”

  1. mł. chor. SZCZAWIŃSKI Zbigniew.

Jak zawsze i tym razem miłym zaskoczeniem dla nowo przybyłych i zaproszonych gości z okazji 44. rocznicy powstania Związku było wręczenie drobnych upominków związanych tematycznie ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego przez Kolegę Jerzego Trzcińskiego.

Po części oficjalnej, obecni na sali przedstawiciele Samorządów, Garnizonu Oleśnica i ks. kapelan przekazali nam życzenia świąteczne, podkreślając i deklarując wolę dalszej owocnej współpracy. W dalszej części zapoznano się z wystawionymi trzema tomami „Kroniki Koła im. Ziemi Oleśnickiej” dokonując w nich wpisów
z życzeniami dalszej współpracy.

Osobiście, życząc również zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych wraz z ks. Kapelanem, zaprosiłem do wspólnego posiłku. Na stołach znalazły się tradycyjne potrawy: żurek z jajkiem i kiełbasą, wędliny i sałatki, były też ciasta oraz długie koleżeńskie rozmowy.

Prezentując kilka zdjęć przypominających to miłe, świąteczne spotkanie pragnę serdecznie podziękować Koleżankom i Kolegom walnie przyczyniających się do organizacji tak atrakcyjnych spotkań.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzą wszystkim, aby czerpali radość z relacji, które mają z ludźmi wokół siebie. Abyśmy wszyscy troszczyli się
o siebie nawzajem i sami tę troskę otrzymywali. Wesołych Świąt.

Opracował: Lucjan Ławniczek
Foto. Grzegorz Huk – Portal olesnica24.com

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Spotkanie świąteczne w Kole im. Ziemi Oleśnickiej. została wyłączona

Zebranie świąteczno – noworoczne w Kole ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej.

Zgodnie z planem zamierzeń na 2024 r. w dniu 10 grudnia br. członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej spotkali się na kończącym rok, zebraniu świąteczno – noworocznym. Tym razem miejscem spotkania prawie 80 Koleżanek, Kolegów i zaproszonych gości była świetlica Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Róża” w Oleśnicy. Zebranie przygotowane przez zarząd koła przeprowadziłem osobiście, gdzie na wstępie w imieniu Zarządu Koła powitałem Koleżanki i Kolegów oraz gości, wśród których byli:

    • Pani Wioletta EFINOWICZ – Starosta Powiatu Oleśnickiego,

    • Pan Jan BRONŚ – Przewodniczący Rady Powiatu,

    • Pan Aleksander CHRZANOWSKI – Przewodniczący Rady Miasta Oleśnicy,

    • kpt. Mateusz DĘBSKI – Przedstawiciel Dowódcy Garnizonu Oleśnica,

    • st. chor. sztab. Marcin KOZICA – Warsztaty Techniczne Oleśnica,

    • kpt. Radosław BOLA – Dowódca 2 Oleśnickiej kompani regulacji ruchu,

    • ks. kap. por. Tomasz MIENCICKI – Kapelan Wojskowy Garnizonu Oleśnica,

    • ppłk inż. Bogumił DUCZMALEWSKI – Prezes ZW ZZWP we Wrocławiu,

    • Panie Maria HAWIŃSKA, Danuta PABIAN i Maria BŁASIAK – Zarząd Koła ZKiBWP w Oleśnicy,

    • Pan Tadeusz BŁASZCZYK – Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Oleśnicy,

    • Pani Dorota RASAŁA – ŚWITOŃ – Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK,

    • Pan Waldemar KRAKOWSKI z małżonką – Koło PTTK Nr 20 w Oleśnicy,

    • Pan Janusz GAŁĄZKA – Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich we Wrocławiu,

    • Pan Marek ŻMUDA – Prezes ROD Róża w Oleśnicy,

    • Pani Anna STOLAREK i ppłk dr rez. Krzysztof CYGAN – Fundacja Senior – Care,

Na wstępie nowo przyjętym do Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej Kolegom wręczyłem legitymacje członkowskie:

  1. płk Jerzy KROTLA;

  2. ppłk Eugeniusz WRZEŚNIEWSKI;

  3. ppłk Krzysztof KONOPKA.

Za szczególne zaangażowanie w działalność statutową Związku i Koła wyróżnienia otrzymali:

  1. Odznakę Honorową „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”:

  1. mł. chor. Andrzej ZYDORCZAK;

  2. sierż. rez. Robert ZYDORCZAK;

  3. st. kpr. Andrzej PIEKUT.

Serdeczne podziękowania skierowałem do Koleżanek i Kolegów za godne reprezentowanie Koła w uroczystościach patriotycznych i działalności statutowej oraz reprezentacji Koła w zawodach strzeleckich. Szczególne podziękowania skierowałem do Kolegów: Jerzy Trzciński, Wiesław Grela, Józef Janic, Jerzy Wójcik i Sławomir Bednarz za odwiedzenie ponad 70 grobów naszych Koleżanek i Kolegów w Święto Zmarłych.

Specjalne podziękowania za współpracę i pomoc w realizacji statutowej działalności przekazałem do władz samorządowych Powiatu, Miasta i Gminy Oleśnica oraz przedstawicieli Garnizonu Oleśnica, wręczając świąteczne bombki choinkowe z ręcznie malowanym logo Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej.

Po części oficjalnej, obecni na sali przedstawiciele samorządów, Garnizonu Oleśnica i ks. kapelan przekazali nam życzenia świąteczne oraz noworoczne, podkreślając i deklarując wolę dalszej owocnej współpracy. Miłe i pełne wzruszeń było tradycyjne wspólne spotkanie opłatkowe oraz wigilijny posiłek z zestawem potraw tj.: zupą grzybową, barszczem i rybą w rolach głównych. Po życzeniach i połamaniu się opłatkiem, były wspólne rozmowy, dyskusje i zajęcia w koleżeńskich podgrupach.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Koleżanki i Koledzy Koła im. Ziemi Oleśnickiej życzą wszystkim, aby czerpali radość z relacji, które mają z ludźmi wokół siebie. Abyśmy wszyscy troszczyli się o siebie nawzajem i sami tę troskę otrzymywali. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 roku!

Serdeczne podziękowania kieruję do Kolegów – członków Zarządu Koła im. Ziemi Oleśnickiej, za zapewnienie logistycznej i finansowej organizacji spotkania.

płk dypl. w st. spocz. Lucjan Ławniczek – Prezes Zarządu Koła
Foto. mł. chor. Sławomir Bednarz i ppłk Eugeniusz Wrześniewski.

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Zebranie świąteczno – noworoczne w Kole ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej. została wyłączona

Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu.

Na terenie Strzelnicy LOK we Wrocławiu przy ul. Skwierzyńskiej 1, w dniu 9 listopada 2024 r., odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Patronat nad Zawodami objął Prezydent Wrocławia Jacek SUTRYK.

Organizatorem Zawodów Strzeleckich był Zarząd Wojewódzki ZŻWP we Wrocławiu.

Współorganizatorami zawodów byli:

  1. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego: Koło SAPER, Koło LOTNIK;

  2. Liga Obrony Kraju we Wrocławiu;

  3. Klub Strzelecki LOK – VIS we Wrocławiu.

Strzelanie przeprowadzono z pistoletu sportowego 5,6 mm Margolin MCM

– tarcza sportowa nr 2.

– liczba strzałów: – 13 (w tym 3 próbne),

– pozycja: – stojąca,

– odległość: – 25 m,

– czas: – do 5 min.

– oceniane –10 najlepszych strzałów

– zespoły: – 3 osobowe.

W zawodach wzięło udział 20 zespołów, w tym 9 zespołów z 6 Kół ZŻWP (LOTNIK, SAPER, RAWICZ, im. Ziemi Oleśnickiej, 3KOP, GAJ), 6 zespołów z 5 innych organizacji mających siedzibę we Wrocławiu (Klub Sportowy ARTEMIS, Związek Weteranów i Rezerwistów WP RP, Straż Miejska, Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa, Związek Strzelecki „Strzelec”) oraz 5 zespołów z 3 szkół ponadpodstawowych z klasami o profilu mundurowym (Husarz. Główna Wojskowa Szkoła Średnia we Wrocławiu, I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie). Skład zespołu sędziowskiego: Marek LEŚNIAK, Jan BARAŃSKI, Krzysztof WIŚNIEWSKI, Jerzy DOLEWSKI, Janusz KŁECZEK wspierani przez zespół sędziów z LOK-u Wrocław.

Zawody zaszczycili swoją obecnością również: ppłk w st. spocz. inż. Bogumił DUCZMALEWSKI – PREZES Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP we Wrocławiu, ppłk rez. mgr inż. Ryszard MACH – Dyrektor Biura Dolnośląsko-Opolskiego Zarządu Regionalnego Ligi Obrony Kraju we Wrocławiu, p. Maciej ORZEŁ – Dyrektor Głównej Wojskowej Szkoły Średniej – HUSARZ we Wrocławiu, ppłk rez. Roman TECŁAW – nauczyciel Głównej Wojskowej Szkoły Średniej – HUSARZ we Wrocławiu.

Klasyfikacja drużynowa:

  1. seniorzy:

  1. Koło ZŻWP LOTNIK – Zespół Nr 2 (Maciej ŚMITKOWSKI, Jan WOŁODKIEWICZ, Jerzy SKRYCKI) – 243 pkt.,

  2. Koło ZŻWP LOTNIK – Zespół Nr 1 (Janusz KŁECZEK, Stanisław KRAWCZYKOWSKI, Marek ZABIEGAŁY) – 234 pkt.,

  3. Koło ZŻWP SAPER – Zespół Nr 1 (Jerzy DOLEWSKI, Krzysztof WIŚNIEWSKI, Leszek WIŚNIEWSKI) – 223 pkt.,

  4. Klub Sportowy ARTEMIS – Zespół Nr 2 (Piotr WŁODARCZYK, Maciej OBLICKI, Michał WŁODARCZYK) – 212 pkt.,

  5. Związek Weteranów i Rezerwistów WP RP (Małgorzata KRACZKOWSKA, Janusz JURGAWKA, Krzysztof MAJER) – 208 pkt.,

  6. Koło ZŻWP „RAWICZ” – Zespół Nr 1 (Leszek STOIŃSKI, Celestyn KWIECIEŃ, Waldemar ŁOZA) – 203 pkt.,

  7. Koło ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej (Ryszard BEDNARZ, Krystian JUST, Wiesław GRELA) – 193 pkt.,

  8. Straż Miejska – Wrocław (Marek GROBELNY, Kacper SZYMANIAK, Jerzy MARKIEWICZ) – 190 pkt.,

  9. Koło ZŻWP 3KOP (Zbigniew ZAJĄCZKOWSKI, Mariusz ZAJĄCZKOWSKI, Anatol PROKOPIAK) – 190 pkt.,

  10. Koło ZŻWP „GAJ” (Mariusz GODLEWSKI, Lech KRAWCZYK, Adam WOJTASZEWSKI)
    – 184 pkt.,

  11. Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa (Jan DRAJCZYK, Mariusz BIGOS, Jarosław WIKIERA) – 178 pkt.,

  12. Koło ZŻWP „RAWICZ” – Zespół Nr 2 (Marek TYCZYŃSKI, Daniel KATARZYŃSKI)
    – 159 pkt.

  13. Koło SAPER – Zespół Nr 2 (Maciej ŁEMPICKI, Adam KAJKOWSKI, Zygmunt OLSZEWSKI)
    – 153 pkt.

  14. Związek Strzelecki „Strzelec” (Janusz GARDYNA, Maciej MUSIAŁ, Tadeusz GRABARCZYK) – 152 pkt.

  15. Klub Sportowy ARTEMIS – Wrocław – Zespół Nr 1 (Beata MAZUR, Artur GNIAZDOWSKI, Tomasz GNIAZDOWSKI) – 130 pkt.

  1. uczniowie

  1. HUSARZ. Główna Wojskowa Szkoła Średnia – Zespół Nr 1 (Krzysztof SZETELA, Błażej TUROWSKI, Patryk WODEJKO) – 258 pkt.,

  2. I Liceum Ogólnokształcące – Klasa III – Rawicz (Oliwia KOSSOWSKA, Patrycja KLEJEWSKA, Amelia BELKA) – 186 pkt.,

  3. HUSARZ. Główna Wojskowa Szkoła Średnia – Zespół Nr 2 (Hubert KUREK-LEPAK, Dominik KŁYSZ, Oliwia KOWAL) – 184 pkt.,

  4. I Liceum Ogólnokształcące – Klasa IV – Rawicz (Zofia WĘCKA, Borys GRZEŚKOWIAK, Wiktor GÓRNY) – 179 pkt.,

  5. Zespół Szkół im. Jana Pawła II (Michał HUDOMIENT, Liwia WIELEBSKA, Grzegorz WOJTYŚ) – 132 pkt.

Klasyfikacja indywidualna:

  1. Seniorzy:

  1. Maciej ŚMITKOWSKI 94 pkt.

  2. Marek ZABIEGAŁY 91 pkt.

  3. Mariusz BIGOS 88 pkt.

  4. Waldemar ŁOZA 87 pkt.

  5. Ryszard BEDNARZ 85 pkt.

  6. Jan WOŁODKIEWICZ 84 pkt.

  7. Daniel KATARZYŃSKI 83 pkt.

  8. Leszek WIŚNIEWSKI 81 pkt.

  9. Piotr WŁODARCZYK 76 pkt.

  10. Marek TYCZYŃSKI 76 pkt.

  11. Kacper SZYMANIAK 74 pkt.

  12. Małgorzata KRACZKOWSKA 74 pkt.

  13. Janusz KŁECZEK 73 pkt.

  14. Jerzy DOLEWSKI 72 pkt.

  15. Janusz JURGAWKA 72 pkt.

  16. Mariusz GODLEWSKI 71 pkt.

  17. Marcin GROBELNY 71 pkt.

  18. Stanisław KRAWCZYKOWSKI 70 pkt.

  19. Krzysztof WIŚNIEWSKI 70 pkt.

  20. Zbigniew ZAJĄCZKOWSKI 69 pkt.

  21. Maciej OBLICKI 69 pkt.

  22. Maciej MUSIAŁ 68 pkt.

  23. Michał WŁODARCZYK 67 pkt.

  24. Lech KRAWCZYK 66 pkt.

  25. Jerzy SKRYCKI 65 pkt.

  26. Artur GNIAZDOWSKI 63 pkt.

  27. Krzysztof MAJER 62 pkt.

  28. Anatol PROKOPIAK 62 pkt.

  29. Wiesław GRELA 62 pkt.

  30. Leszek STOIŃSKI 60 pkt.

  31. Mariusz ZAJĄCZKOWSKI 59 pkt.

  32. Adam KAJKOWSKI 58 pkt.

  33. Maciej ŁEMPICKI 57 pkt.

  34. Celestyn KWIECIEŃ 56 pkt.

  35. Tadeusz GRABARCZYK 56 pkt.

  36. Jarosław WIKIERA 56 pkt.

  37. Adam WOJTASZEWSKI 47 pkt.

  38. Krystian JUST 46 pkt.

  39. Jerzy MARKIEWICZ 45 pkt.

  40. Beata MAZUR 44 pkt.

  41. Zygmunt OLSZEWSKI 38 pkt.

  42. Jan DRAJCZYK 34 pkt.

  43. Janusz GARDYNA 28 pkt.

  44. Tomasz GNIAZDOWSKI 23 pkt.

  1. Uczniowie:

  1. Błażej TUROWSKI 90 pkt.

  2. Patryk WODEJKO 88 pkt.

  3. Krzysztof SZETELA 80 pkt.

  4. Oliwia KOWAL 72 pkt.

  5. Zofia WĘCKA 72 pkt.

  6. Amelia BELKA 69 pkt.

  7. Borys GRZEŚKOWIAK 69 pkt.

  8. Liwia WIELEBSKA 65 pkt.

  9. Patrycja KLEJEWSKA 65 pkt.

  10. Hubert KUREK-LEPAK 58 pkt.

  11. Dominik KŁYSZ 54 pkt.

  12. Oliwia KOSSOWSKA 52 pkt.

  13. Michał HUDOMIENT 38 pkt.

  14. Wiktor GÓRNY 38 pkt.

  15. Grzegorz WOJTYŚ 29 pkt.

Wyróżnienia:

  1. Zespół, który zajął I miejsce – otrzymał Dyplom oraz Puchar ufundowany przez Prezydenta Wrocławia;

  2. Zespoły, które zajęły II i III miejsce – otrzymały Dyplomy oraz Puchary ufundowane przez Prezesa ZW ZŻWP;

  3. Zespoły pozostałe – otrzymały Dyplom;

  4. Zespoły szkół o profilu „mundurowym”, które zajęły I, II i III miejsce – otrzymały Dyplomy oraz Puchary ufundowane przez Prezesa ZW ZŻWP;

  5. Pozostałe zespoły szkół o profilu „mundurowym” – otrzymały Dyplomy;

  6. Zawodnik, który uzyskał największą ilość punktów w strzelaniu – otrzymał Dyplom oraz Puchar ufundowany przez Prezesa ZW ZŻWP;

  7. Zawodnik Zespołu Szkolnego, który uzyskał największą ilość punktów w strzelaniu – otrzymał Dyplom oraz Puchar ufundowany przez Prezesa ZW ZŻWP;

  8. Wszyscy uczestnicy biorący udział w strzelaniu otrzymali Certyfikat Uczestnictwa.

wyniki zespołowe

Wacław Malej
Foto:

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu. została wyłączona

Pamięć o Koleżankach i Kolegach w Oleśnicy.

Od 29 października do 1 Listopada 2024 r. jak co roku uczczono pamięć Koleżanek i Kolegów, Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej, którzy spoczywają na oleśnickich cmentarzach. Ponad siedemdziesiąt grobów i wspólnych mogił żołnierzy odwiedzili: Koledzy Trzciński Jerzy i Grela Wiesław – cmentarz przy ulicy Wileńskiej oraz Kolega Janic Józef i Wójcik Jerzy – na cmentarzu przy ulicy Wojska Polskiego oraz Cmentarnej. Ponadto groby Kolegów w Kłodzku, Namysłowie i Łuczynie odwiedzili Koledzy Barcz Krzysztof i Bednarz Sławomir.

Cześć Ich Pamięci.

płk Lucjan Ławniczek
Foto: mjr Trzciński Jerzy, ppłk Wójcik Jerzy i mł. chor. rez. Bednarz Sławomir

This slideshow requires JavaScript.

 

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Pamięć o Koleżankach i Kolegach w Oleśnicy. została wyłączona

Spotkanie delegacji Prezydium ZW ZŻWP we Wrocławiu z Dowódcą Garnizonu Wrocław (Dowódcą 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej).

28 października 2024 roku, dzięki uprzejmości D-cy 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, delegacja Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu miała sposobność przedstawienia osiągnięć w działalności na rzecz weteranów służby w Wojsku Polskim. Przedstawiliśmy plany na przyszłość w dziedzinie kształtowania umiejętności obronnych, postaw patriotycznych młodzieży oraz organizacji ciekawych form wypoczynku, uprawiania sportu przez byłych żołnierzy WP i ich rodzin. Dowódca, Pan gen. bryg. Marek Brzezicha z zainteresowaniem wysłuchał informacji o planach współpracy naszego stowarzyszenia z jednostkami Wojska Polskiego. Spotkanie to było również dobrą okazją do złożenia życzeń z okazji mianowania na stopień generała brygady, życzyliśmy Dowódcy wielu sukcesów w służbie i życiu osobistym oraz wiele tak zwanego żołnierskiego szczęścia. W składzie delegacji byli:

  • Prezes ZW ZŻWP we Wrocławiu – ppłk (r) Bogumił Duczmalewski,

  • Wiceprezes ds. socjalnych i zdrowia – płk (r) Roman Teper,

  • Sekretarz ZW ZŻWP we Wrocławiu – ppłk (r) Mirosław Wiercioch.

Spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze co stanowi dobry prognostyk do dalszej współpracy.

Mirosław Wiercioch

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Spotkanie delegacji Prezydium ZW ZŻWP we Wrocławiu z Dowódcą Garnizonu Wrocław (Dowódcą 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej). została wyłączona

Oleśnickie obchody 81. rocznicy bitwy pod Lenino.

12 października 1943 r. 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusz Kościuszki, nacierając w ugrupowaniu 33 Armii Czerwonej, podjęła próbę przełamania frontu wzdłuż rzeki Miereja – pomiędzy miejscowościami Trygubowa i Połzuchy. Pomimo zdobycia pierwszej linii niemieckich okopów nie udało się przełamać pozycji niemieckiego 39. Korpusu Pancernego. Dzięki wsparciu lotnictwa i dział szturmowych Niemcy opanowali sytuację i przeszli do kontrataków. W wyniku dwudniowych walk 1. DP straciła 510 zabitych, 1776 rannych i 776 zaginionych bez wieści, tj. blisko 20 % całego stanu osobowego. W konsekwencji pod koniec dnia 13 października wycofano 1 Dywizję Piechoty z linii frontu. Kolejne próby przełamania pozycji niemieckich przez 33 Armię również zakończyły się klęską. Pod Lenino zaczął się bojowy szlak żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, którzy wyzwalali ziemie Białorusi, Polski, zdobywając kolejne punkty oporu na terytorium okupowanym przez Niemcy, aż do zdobycia Berlina. Słusznie mamy prawo być dumni z bohaterstwa żołnierza polskiego i obowiązek pamiętania o tym, że przelana wówczas krew stała się fundamentem współpracy polskiego i koalicyjnego żołnierza na wszystkich frontach II wojny światowej.

Jak co roku członkowie kół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w oleśnickim garnizonie spotkali się w dzień 81. rocznicy bitwy pod Lenino – Chrztu Bojowego żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszko. Przy pięknej pogodzie o godzinie 11.00 w dniu 12 października 2024 roku delegacje kół ZŻWP „Lotnik” i koła im. Ziemi Oleśnickiej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Sybiraków, władz samorządowych Powiatu Oleśnickiego z Panią Starostą Wiolettą Efinowicz i Garnizonu Oleśnica wraz z Posterunkiem Honorowym, spotkały się na cmentarzu w Oleśnicy przy pomniku Orła Białego grobie żołnierzy II Armii Wojska Polskiego na cmentarzu w Oleśnicy. We wspólnym grobie spoczywa 9 żołnierzy z 3. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej II Armii Wojska Polskiego, poległych w marcu 1945 r. na terenie powiatu oleśnickiego. Elementem grobu jest pomnik Orła Białego. Na Pomniku złożono wiązanki kwiatów oraz zapalone zostały znicze.

Chwile historycznej refleksji i wspomnień z bohaterskiego szlaku bojowego uczestniczących w spotkaniu córek żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego – upamiętniających sześć milionów Polaków poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań na wszystkich frontach II wojny światowej, zakończyły wspólne spotkanie przy mogile żołnierzy.

Pamiętając o wszystkich żołnierzach II wojny Światowej zapalono również znicz przy posadzonym w 2023 roku przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Oleśnicy – „Dębie Pamięci” por. Janusza Kubickiego zamordowanego w Charkowie.

Z inicjatywy Zarządu koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej i Kol. mjr Jerzego Trzcińskiego dla upamiętnienia 81. rocznicy chrztu bojowego żołnierza polskiego przedstawicielom Związków i Stowarzyszeń kombatanckich wręczono skromne pamiątki dotyczące bitwy pod Lenino.

Lucjan Ławniczek
Foto. Portal Oleśnica 24.com
Kol. mł. chor. Sławomir Bednarz.

This slideshow requires JavaScript.

Zaszufladkowano do kategorii Wydarzenia | Możliwość komentowania Oleśnickie obchody 81. rocznicy bitwy pod Lenino. została wyłączona