Narodowy Dzień Zwycięstwa w Oleśnicy.

Upamiętniany Narodowy Dzień Zwycięstwa jest szczególnie dla naszego pokolenia (szczególnie w 80. rocznicę) właściwym dniem do spotkań w tak licznym, różnorodnym, ale mającym wspólny mianownik (patriotyzm) gronie. Wśród nas już niewielu jest, którzy byli naocznymi świadkami tamtych tragicznych w skutkach wydarzeń. Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego reprezentowanego w Oleśnicy przez Koło im. Ziemi Oleśnickiej i Koło LOTNIK od wielu już lat oczywistym stała się działalność na rzecz jednoczenia środowisk kombatanckich. Dlatego na spotkaniach są z nami kombatanci, weterani, inwalidzi wojenni, emeryci i renciści, żołnierze Wojska Polskiego służby czynnej, rezerwy i zawodowej oraz funkcjonariusze służb mundurowych. W tym roku również w dniu 8 maja o godzinie 14.30 na zorganizowanej przez Urząd Miasta i Dowódcę Garnizonu Oleśnica uroczystości przy Pomniku Pamięci Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (tzw. Pomnik Orła Białego na cmentarzu komunalnym w Oleśnicy przy ul. Cmentarnej), z wystawionym Posterunkiem Wojskowej Asysty Honorowej, złożono kwiaty. Miejsce to jest symboliczne: spoczywa przy nim dziewięciu żołnierzy z 3 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej II Armii Wojska Polskiego, którzy zginęli w marcu 1945 roku na terenie powiatu oleśnickiego. Ich szczątki przeniesiono pod pomnik z innej mogiły w 2011 roku.

Wyjątkowo liczna grupa czynnych i byłych wojskowych – przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich i samorządowców oraz mieszkańcy, złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Krótkich wystąpień z okazji 80. rocznicy jej zakończenia mogliśmy wysłuchać ze strony Burmistrza Oleśnicy Adama Horbacza i Przewodniczącego Rady Powiatu Oleśnica Jana Bronsia. Mówcy podkreślili, iż w wyniku II wojny światowej zginęło ponad 70 mln ludzi, liczba polskich ofiar wyniosła pomiędzy 5,6 a 5,8 miliona ludzi; to ponad 17 % ówczesnych mieszkańców naszego kraju. To straszne doświadczenie zmieniło wszystko! Dzień Zwycięstwa to symbol końca czasów nazizmu i ludobójstwa na masową skalę, nie zapominajmy o Tych, którzy oddali życie za to, byśmy mogli żyć spokojnie!

Wiązanki kwiatów wraz z delegacjami złożyli:

Pani Wioletta Efinowicz – Starosta Powiatu Oleśnickiego;

Pan Jan Bronś – Przewodniczący Rady Powiatu Oleśnickiego;

Pan Adam Horbacz – Burmistrz Miasta Oleśnica;

Pan Aleksander Chrzanowski – Przewodniczący Rady Oleśnicy;

Delegacja Żołnierzy Garnizonu Oleśnica;

Delegacja ZŻWP Koła LOTNIK;

Delegacja ZŻWP Koła im Ziemi Oleśnickiej;

Delegacja Stowarzyszenia 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich;

Delegacja Związku Sybiraków;

Delegacja Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych;

Delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK.

Uwzględniając bardzo dobrą współpracę i wspieranie działalności statutowej naszych związków i stowarzyszeń, szczególnie przez władze samorządowe Powiatu, Miasta i Gminy Oleśnica, instytucji i spółek oraz obywateli, wyrażamy wszystkim serdeczne podziękowania za bezpośrednie wsparcie i pomoc w organizacji spotkań integracyjnych. W imieniu Zarządu Wojewódzkiego i Kół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Oleśnicy podziękowania złożył Prezes Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej płk Lucjan Ławniczek.

mjr w st. spocz. Jerzy Trzciński
Foto:
Foto: olesnicainfo.pl

This slideshow requires JavaScript.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.