W dniu 27 kwietnia 2025 r. w obiektach 2 Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęło się spotkanie koleżeńskie żołnierzy JW 3599 i JW 3604 – 1 Szkolnego Pułku Samochodowego, który stacjonował w tzw. czerwonych koszarach w Oleśnicy. Jednostkę rozformowano w 1989 roku, a obecnie przypadła 35. rocznica jej likwidacji. Z tej okazji byli żołnierze (ówcześni elewi, dowódcy drużyn i żołnierze zawodowi oraz pracownicy wojska) spotkali się na Zjeździe Koleżeńskim. Pamięć o swojej jednostce dotychczas kultywowano w dziesiąte rocznice rozformowania (I Zjazd-28.08.1999 r; II Zjazd-1.08.2009 r; III Zjazd-14.09.2019r.). Żołnierze rezerwy z inicjatywy dowódców drużyn 6 kompani szkolnej dowodzonej przez (dzisiaj) mjr. Andrzeja Nocunia kontynuowali spotkania od 2009 roku. W 2022 i 2024 roku na wspólnym spotkaniu żołnierzy służby zasadniczej z przed 35 lat i Prezesa Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła im. Ziemi Oleśnickiej (skupiającego w większości żołnierzy służących w JW 3604) podjęto decyzje, że wspólne spotkania odbywać się będą w ostatnią niedzielę kwietna. Jesienią 2024 r. komitet organizacyjny wystąpił do Burmistrza Oleśnicy o objęcie Honorowym Patronatem powyższego przedsięwzięcia i możliwość jego przeprowadzenie w obiektach 2 LO w Oleśnicy oraz MOKiS w Oleśnicy. Uzyskując potwierdzenie i akceptację ze strony władz samorządowych przygotowano oficjalne informacje i ogłoszono je w portalach internetowych. Z podziwem
i zadowoleniem odnotowywaliśmy akceptację i chęć udziału w spotkaniu po latach, do którego doszło o godzinie 11,00 w dniu 27 kwietnia 2025 r. Dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Misiak Dyrektor 2 Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego (gospodarza pokoszarowej infrastruktury), na placu apelowym, od meldunku
i żołnierskim przywitaniu rozpoczęto Zjazd Żołnierzy „Czerwonych Koszar” w Oleśnicy. Oficjalnego powitania prawie 150 żołnierzy i osób towarzyszących (którzy do Oleśnicy przybyli z terenu całej Polski), dokonali Kol. mjr Andrzej Nocuń, st. kpr. Andrzej Piekut, kpr. Roman Chęciński i płk Lucjan Ławniczek. Po omówieniu planu spotkania, podziękowaniu i wręczeniu Certyfikatu Uczestnictwa w Zjeździe Pani Dyrektor 2 LO, pobyt na terenie dawnych koszar wykorzystano do ich obejrzenia i przywołania wspomnień. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć na tle byłych koszar, uczestnicy przegrupowali się do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy.
Główne uroczystości odbyły się w sali widowiskowej MOKiS, gdzie w kuluarach przed ich rozpoczęciem zebrani mogli obejrzeć własne wspomnienia na zdjęciach tj.: wcielenie Wiosna 63 do Wiosna 72 – JW 3599 i Jesień 72 do Jesień 89 – JW 3604.
Zaproszenie organizatorów przyjęli: Starosta Oleśnicki Wioletta Efinowicz, Przewodniczący Rady Powiaty Jan Bronś, Burmistrz Oleśnicy Adam Horbacz, Przewodniczący Rady Miasta Oleśnica Aleksander Chrzanowski, Przewodniczący Rady Gminy Oleśnica Grzegorz Szymański, Dowódca Garnizonu Oleśnica ppłk Marek Siebert, Dowódca 2 Oleśnickiej kompani regulacji ruchu kpt. Radosław Bola, Kierownik Warsztatów Technicznych Oleśnica mjr Marcin Słoka, Oficer Wychowawczy 82 Oleśnickiego batalionu ewakuacji sprzętu por Paulina Tomanik oraz Dowódca JW 3604 z lat 1986/1987 ppłk Zdzisław Luber. Życzenia przyjemnych wrażeń z Koleżeńskiego spotkania przekazałem również od Dowódcy pułku z lat 1983/1986 płk. Tadeusza Majcherka oraz ppłk Wojciecha Konopnickiego – dowódcy od kwietnia 1989 do oficjalnego rozformowania jednostki. Obsługę medialną zapewnił nam Redaktor Naczelny Dziennikarz „Panoramy Oleśnickiej” Pan Krzysztof Dziedzic. Wszyscy zaproszeni goście i uczestnicy Zjazdu otrzymali Certyfikaty Uczestnictwa oraz znaczki i emblematy Zjazdu.
Po oficjalnym powitaniu gości oraz uczestników – Zjazd Koleżeński otworzył Burmistrz Oleśnicy Adam Horbacz. Następnie w formie prezentacji przedstawiłem historię jednostki oraz historię dotychczasowych Zjazdów koleżeńskich. Ze szczególną uwagą wysłuchano informacji dotyczących jednostek i instytucji wojskowych stacjonujących aktualnie w Oleśnicy. Służba i praca w tzw. czerwonych koszarach dla żołnierzy, kadry i pracowników była zaszczytem. Do takiego wniosku skłaniał fakt, podkreślany przez uczestników spotkania, że przez trzy dziesięciolecia pamiętamy o sobie i wyrażamy wolę wzajemnych spotkań. W czasie rozmów powracały wspomnienia, anegdoty i przypominanie tych, którzy odeszli na wieczną wartę, a których na wstępie spotkania uczczono minutą ciszy.
Muzycznym przerywnikiem części oficjalnej spotkania był dynamiczny i nagrodzony gromkimi oklaskami koncert Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „RATA” ze Złotoryi, którego celem jest propagowanie treści patriotycznych oraz przypominanie pieśni, które spajały naród przez stulecia umacniając naszą tożsamość narodową. Miłym akcentem było również przypomnienie pieśni i piosenek z okresu służby. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i uświetnienie uroczystego Zjazdu wyraziliśmy Prezesowi Stowarzyszenia ZAŻR ROTA Stanisławowi Kubiczowi i V-ce Prezes Pani Urszuli Regulskiej.
O zakończenia części oficjalnej Zjazdu Koleżeńskiego Żołnierzy Czerwonych Koszar poprosiliśmy Pana Jan Bronsia – Przewodniczącego Rady Powiatu Oleśnickiego, który gratulując organizacji Zjazdy jako również żołnierz rezerwy zapewnił wspieranie podobnych inicjatyw.
Wykonane zostały wspólne – grupowe zdjęcia oraz podziękowano skromnymi upominkami przedstawicielom władz samorządowych i garnizonu Oleśnica.
Na wspólny obiad i biesiadę wspomnieniową – integracyjną udaliśmy się do Restauracji AMBER w Gminie Oleśnica gdzie kontynuowano przyjacielskie spotkanie. Jak komentowało wielu uczestników spotkania, impreza była piękna, świetnie przygotowana, wyciągając wspólny wniosek o potrzebie ich kontynuowania.
Życząc wszystkim uczestnikom spotkania zdrowia, organizatorzy (Zarząd Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej oraz Koledzy Żołnierze Rezerwy JW 3599 i JW 3604), zapewnili wolę kontynuowania podobnych spotkań.
Za Organizatorów – Lucjan Ławniczek
Foto: Krzysztof Dziedzic Olesnica24.com