W dniu 16 kwietnia 2025 roku po raz kolejny uroczyście obchodziliśmy w Świdnicy Dzień Sapera. Święto jest szczególną okazją, aby oddać hołd żołnierzom, których służba była i jest związana z ogromnym ryzykiem i odwagą. Zostało ono ustanowione w 1946 roku na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej (16-18.04.1945 r.). W operacji tej brał udział 21 Batalion Saperów ze składu 10 Dywizji Piechoty. Batalion po zakończeniu wojny rozlokował się najpierw w Jeleniej Górze a następnie 12 maja 1949 r. został przeniesiony do Świdnicy, stąd w 1967 r. do Brzegu. W 1958 r. żołnierze stacjonujący w Świdnicy wybudowali Pomnik Sapera w hołdzie poległym saperom – dla uczczenia ich bohaterskich czynów.
Na początku lat 90-tych XX wieku rozformowano jednostki wojskowe stacjonujące w Świdnicy. Po wyprowadzeniu 21 Batalionu Saperów i 59 Batalionu Remontowo-Budowlanego do 2010 roku na terenie miasta funkcjonowała jeszcze Wojskowa Komenda Uzupełnień. Po likwidacji WKU, do chwili obecnej, pomnikiem opiekuje się społeczność Szkoły Podstawowej Nr 105, III Liceum Ogólnokształcącego oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego – Koło Ziemi Świdnickiej.
Uczniowie szkół współorganizują obchody Dnia Sapera jako wyraz troski o wartości takie jak: patriotyzm, honor i Ojczyzna.
Pani Anna Borowska ze Starostwa Powiatowego razem z Panem Piotrem Dębkiem zadbali o wypisanie i doręczenie zaproszeń. Na trzy dni przed uroczystością zawiesili na słupach ogłoszeniowych na terenie miasta piękne plakaty dotyczące organizowanych uroczystości.
Pani kier. Magdalena Okniańska wraz z Panią Agatą Szymańską-Steczko oraz Panem Tomaszem Stachniuk z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Miasta, udzielili wszelkiej pomocy technicznej związanej z pracami przygotowawczymi do uroczystości (opracowanie tekstów, przygotowanie i wydruk zaproszeń itp.). Pani Magda zatroszczyła o zapewnienie bezpieczeństwa podczas uroczystości w postaci asysty Straży Miejskiej oraz Policji.
Nieocenioną pomoc wniosły Panie Joanna Szałek i Marzena Łysoniek za przyzwoleniem dyrektora III LO. Pana Krzysztofa Frączka. Profesjonalnie przygotowały scenariusz uroczystości oraz jego realizację przez uczniów III LO. – wspaniałą młodzież, która stanęła na wysokości zadania.
Całe zabezpieczenie techniczne należało do uczniów S.P. Nr 105 nad którymi czuwał dyrektor szkoły Pan Krzysztof Terebun, Pani Agata Żuraw, Pani Kierownik gospodarcza i Panie z grupy gospodarczej do których należało zainstalowanie flag, ławeczek dla osób starszych, sprawnie działające nagłośnienie oraz obecność uczniów ze sztandarami.
Przed trzema laty nawiązaliśmy kontakt z Komendantem Strzegomskiego Oddziału Strzeleckiego . Od tamtego czasu strzelcy zapewniają nam asystę honorową uroczystości patriotycznych koordynowaną przez nasze Koło, tj. Dzień Sapera i Święto Wojska Polskiego. W tym roku też pododdział kol. Błażeja poszerzony o uczniów klas mundurowych Technikum Weterynaryjnego uczestniczyli jako asysta honorowa w tym warta przy pomniku w strojach historycznych. Apel poległych, Hymn RP wszystko zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Pogoda nie zawiodła, tego dnia było ciepło i słonecznie. Również zaproszeni goście przybyli licznie. W śród nich byli przedstawiciele władz Powiatu, Gminy i Miasta a także służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, harcerze z hm. Piotrem Pamułą i sympatycy naszego Koła, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji z Kłodzka od którego otrzymaliśmy podziękowania za organizację takiego projektu. Podziękowanie w formie dyplomu Szef wręczył Prezesowi Koła.
Poczty sztandarowe wystawiły szkoły sprawujące patronat nad Pomnikiem czyli Szkoła Podstawowa nr 105 i III Liceum Ogólnokształcące, Policja, Straż Pożarna, Harcerze, Areszt Śledczy, Stowarzyszenia Społeczno-Polityczne, Wolność i Niepodległość, Armia Krajowa, Związek Miłośników Lwowa i Kresów Południowo -Wschodnich.
Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i znicze a prezes Koła podziękował uczestnikom za udział i oddanie hołdu poległym bohaterskim saperom.
Henryk Mojsa