42. lecie ZŻWP w Kole im. Ziemi Oleśnickiej.

W świetlicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych Róża w Oleśnicy w dniu 6 czerwca br. miało miejsce spotkanie integracyjne z okazji 42. rocznicy powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – koła imieniem Ziemi Oleśnickiej.

Uroczyste spotkanie otworzył prezes Koła ZŻWP im. „Ziemi Oleśnickiej” płk dypl. Lucjan Ławniczek, witając zaproszonych gości:

 • Adam HORBACZ – Przewodniczący Rady Powiatu Oleśnickiego;
 • Krzysztof SKURZEWSKI – Zastępca Wójta Gminy Oleśnica;
 • kpt. Mateusz DĘBSKI – 82 oleśnicki batalionu ewakuacji sprzętu;
 • por. Radosław BOLA – Dowódca 2 oleśnickiej krr;
 • mjr Marcin SŁOKA – 4 RBLog – Kierownik Warsztatów Technicznych Oleśnica;
 • ks. ppor. Piotr SOKOŁOWSKI – Kapelan Bazylika Mniejsza p. w. św. Elżbiety;
 • Tadeusz MIRECKI – Związek Sybiraków Oddz. W-w Koło terenowe w Oleśnicy;
 • Maria HAWIŃSKA i Danuta PABIAN – Zarząd Koła ZKiBWP w Oleśnicy;
 • Dorota RASAŁA-ŚWITOŃ – Prezes Świtowego Związku Żołnierzy AK w Oleśnicy;
 • Janusz GAŁĄZKA–Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich;
 • Marek ŻMUDA – Prezes ROD RÓŻA w Oleśnicy;
 • ppłk Bogumił DUCZMALEWSKI – Prezes ZW ZŻWP we Wrocławiu;
 • ppłk Zbigniew NAGÓRNY – Prezes Honorowy Koła ZŻWP „LOTNIK” w Oleśnicy;
 • Grzegorz HUK – „Panorama Oleśnicka”.

Następnie, w krótkiej prezentacji przekazał zebranym podstawowe fakty dotyczące historii Związku, przypominając Kolegów, którzy w okresie czterdziestu dwóch lat kierowali ZŻWP, jego strukturami wojewódzkimi oraz Zarządem Koła im. Ziemi Oleśnickiej. Dziękując wszystkim zebranym za wieloletnią, aktywną działalność społeczną, zwrócił uwagę, że winniśmy mieć satysfakcję z tego, iż przyczyniamy się do utrwalania pamięci historycznej, popularyzowania tradycji oręża polskiego, kształtowania patriotyzmu, a nade wszystko z integracji naszego środowiska.

Następnie w ramach spraw organizacyjnych i personalnych, powiadomił zebranych o przystąpieniu do naszego Koła Kol. Elżbiety KRZEMIŃSKIEJ, wręczając legitymację oraz logo naszego koła.

Miłym akcentem było też wyróżnienie Koleżanek i Kolegów:

W godzinach poprzedzających zebranie integracyjne, na Sesji Rady Miasta Oleśnicy, Złotym Krzyżem z Gwiazdą „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” Prezes koła im. Ziemi Oleśnickiej wraz z Kol. mjr Janem Łaskim uhonorowali Burmistrza Oleśnicy sierż. pchor. Jana BRONSIA. Ponadto wyróżnienie na uroczystym spotkaniu otrzymali:

 1. Wpis do „Księgi Honorowej Zasłużonych dla ZŻWP”:
   • mjr Jerzy TRZCIŃSKI;
 1. Złoty Krzyż „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”:
   • mł. chor. Zenobiusz BOGUS;
 1. Srebrny Krzyż „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”:
   • st. chor. Zbigniew ANTOSZCZYK;
   • mł. chor. Zbigniew SCHRAMM;
   • chor. Stanisław SZKLARSKI;
   • st. chor. sztab. Robert SZYGENDA.
 1. Brązowy Krzyż „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”:
   • st. chor. sztab. Krzysztof BUJAK.
 1. Podziękowanie za współpracę – Logo Koła im. Ziemi Oleśnickiej otrzymał:
   • Adama HORBACZ – Przewodniczący Rady Powiatu Oleśnica;
   • mjr Marcin SŁOKA – Kierownik W Oleśnica;
   • Pani Barbara WAŁCZYK – Córka por. Janusza Kubickiego, z którą w dniu 12.04.2023 r. – ZŻWP w Oleśnicy posadził Dąb Pamięci w czasie Obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upominek wręczono w dniu 12.06.2023 r.

Następnie zaproszeni goście życzyli członkom ZŻWP pomyślności w działalności społecznej i wszystkiego dobrego w życiu osobistym. Występując między innymi Przewodniczący Rady Powiatu Oleśnica Pan Adam Horbacz, w imieniu własnym i Starosty Oleśnickiego Pana Sławomira Kapicy powiedział: „42. rocznica organizacji związkowej, którą reprezentujecie, skłania do wspomnień oraz refleksji. To wspaniała karta społecznego działania, w imię wiernej służby Ojczyźnie. Mamy prawo być dumni z Waszych osiągnięć”.

Wyrażając wdzięczność władzom samorządowym, Dowództwu Garnizonu Oleśnica oraz zaprzyjaźnionym związkom i stowarzyszeniom, za wsparcie i okazywaną pomoc, Prezes Koła płk Lucjan Ławniczek, życzył zebranym, aby następne lata były źródłem codziennych radości i satysfakcji, spełnienia oczekiwań oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Ogłaszając zakończenie części oficjalnej uroczystości Kol. Prezes zaprosił zebranych na tort urodzinowy, kawę i herbatę. Była to okazja do indywidualnych spotkań, wspomnień, rozmów.

mjr Jerzy Tomasz Trzciński
Foto: Grzegorz Huk – Portal Oleśnica 24.com
ppłk Jerzy Różański

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.