Narodowy Dzień Zwycięstwa w Boguszycach.

Kolejny raz w Boguszycach odbyły się gminne obchody 78 rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. W poniedziałek 8 maja br. o godzinie 12.00 odbyło spotkanie pod obeliskiem, który upamiętnia szlak bojowy 2 Korpusu Pancernego 2 Armii i Wojska Polskiego pod koniec II wojny światowej. Przed udekorowanym narodowymi flagami obeliskiem stanęli uczestnicy spotkania.

Po sygnale Wojska Polskiego i odśpiewaniu a capella całego hymnu narodowego przez chór „Boguszyczanie”, przy dźwiękach tremolla delegacje złożyły wiązanki pod obeliskiem.

Wiązanki złożyła delegacja Urzędu Gminy w składzie: Wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina, dyrektor GOK Monika Małobęcka-Wzgarda i przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzy Wiewiór.

W imieniu kół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego działających w Oleśnicy (koło im. Ziemi Oleśnickiej i koło „Lotnik”) wiązankę i znicz złożyli: Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP we Wrocławiu ppłk Bogumił Duczmalewski i mjr Jerzy Trzciński vice prezes ds. socjalnych koła im. Ziemi Oleśnickiej.

Po złożeniu wiązanek uczestnicy przeszli do świetlicy, gdzie czekał na nich smaczny posiłek z tradycyjną „boguszycką” grochówką i pieczywem.

Potem wspólnie śpiewano patriotyczne pieśni i toczyły się rozmowy, wspomnienia, w których nie ukrywano satysfakcji i zadowolenia z przeżytej wspólnie uroczystości.

Ja tam również byłem, wzruszyło mnie patriotyczne spotkanie, zadziwił piękny śpiew chóru, a zaskoczyła i rozgrzała smaczna grochówka oraz niepowtarzalna atmosfera.

Patriotyczne spotkanie w Oleśnicy.

Tego samego dnia 8 maja, ale o godzinie 14.00 z inicjatywy władz miasta spotkaliśmy się na cmentarzu przy ulicy Cmentarnej w Oleśnicy, by uczcić rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Przy pomniku Orła Białego stanęła wojskowa asysta honorowa i łopotały biało czerwone flagi. Uczestnicy podeszli pod pomnik, wysłuchali hymnu narodowego, a następnie głos zabrał Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

W swoim wystąpieniu podkreślił ogromny bilans strat jaki przyniosła dla ludzkości światowa wojenna zawierucha. Przypomniał również o roli Wojska Polskiego w pokonaniu niemieckiego faszyzmu i o najwyższej ofierze jaką złożyli nasi żołnierze, by zapanował utęskniony pokój. Dalej nawiązał do aktualnej sytuacji w związku z toczącą się wojną między Rosją i Ukrainą.

Po wystąpieniu burmistrza przy dźwiękach tremolo delegacje złożyły wiązanki i znicze pod Białym Orłem. Uszanowanie i hołd pamięci złożyła delegacja Komendy Garnizonu Oleśnica, przedstawiciele władz miasta, delegacja koła ZŻWP „Lotnik” i koła im. Ziemi Oleśnickiej. Wiązanki złożyły również delegacje Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Oleśnicy, Związku Sybiraków i harcerze Komendy Hufca im. Bohaterskich Lotników Polskich w Oleśnicy.

Po złożeniu wiązanek podziękowania za organizację uroczystości przez władze miasta złożył prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP we Wrocławiu ppłk Bogumił Duczmalewski.

Po tym wystąpieniu uczestnicy patriotycznego zgromadzenia rozeszli się do domów.

mjr Jerzy Tomasz Trzciński
Foto: Rafał Zahorski Gmina Oleśnica i UM Oleśnica

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.