Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Oleśnicy.

        W dniu 11 listopada 2021 r. na zaproszenie, Burmistrza Miasta Oleśnicy Jana Bronsia i Dowódcy Garnizonu Oleśnica ppłk. Marka Sieberta uczestniczyliśmy w Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ojczyzny, którą z udziałem wojskowej asysty honorowej w oleśnickim kościele pod wezwaniem NMP Matki Miłosierdzia celebrował arcybiskup Józef Kupny. Uczestniczyli w niej wierni, młodzież szkolna, zaproszeni goście, samorządowcy i przedstawiciele oleśnickich organizacji.
Po mszy jej uczestnicy przemaszerowali na Skwer Kombatantów gdzie odbył się uroczysty apel zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Po wręczeniu odznaczeń i nominacji wojskowych wysłuchano przemówienia burmistrza Jana Bronsia. Następnie odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci zakończony salwą honorową.
Tradycyjnie pod obeliskiem na skwerze Kombatantów delegacje samorządowców, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz młodzież złożyły wieńce i wiązanki. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Oleśnicy reprezentowali Kol. ppłk Duczmalewski Bogumił, Kol. ppłk Nagórny Zbigniew i Kol. mjr Śmitkowski Stanisław – Koło Lotnik oraz Kol. mjr Łaski Jan, Kol. ppłk Wójcik Jerzy i st. chor. sztab. Mrowiec Kazimierz – Koło im. Ziemi Oleśnickiej. Apel zakończono Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach świętowanie przeniosło się na Rynek gdzie zaprezentowano sprzęt wojskowy, strażacki i policyjny, częstowano wojskową grochówką i bigosem, oklaskiwano mażoretki z Trzebnicy i wspólne śpiewano pieśni patriotyczne.

Lucjan Ławniczek
Foto: Portal MojaOleśnica.pl

Portal Oleśnica 24com

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.