Dzień Wojska Polskiego w Oleśnicy.

Z okazji Święta Wojska Polskiego w dniu 13 sierpnia 2021 r. oleśnicki garnizon zaprosił na dzień otwartych koszar. Przy pięknej pogodzie i dużym zainteresowaniu pokazano sprzęt wojskowy oraz wyposażenia żołnierzy jednostek 
i instytucji wojskowych w kompleksie koszarowym Oleśnica; pojazdy wojskowe zabezpieczenia logistycznego oraz pojazdy i broń historyczną. Stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszył się punkt informacyjny WKU i strzelnica ASG klubu strzeleckiego Wilk.
Uroczyste Regionalne Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w dniu 14 sierpnia 2021 r. w Sycowie. Oficjalne rozpoczęcie obchodów miało miejsce 
o godzinie 14 w kościele pw. św. Piotra i Pawła, skąd uczestnicy w asyście Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP z Czajkowa, przemaszerowali na plac Wolności, na którym odbyły się uroczystości i wręczanie odznaczeń.
W obchodach udział wzięli dowództwo i żołnierze Garnizonu: 82. Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu, 2. Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu, Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk na Teatrze, burmistrz Miasta i Gminy Syców Pan Dariusz Maniak, burmistrzowie i reprezentanci gmin ościennych powiatu oleśnickiego, reprezentanci Starostwa Powiatowego, członkowie Związku Piłsudczyków w Polsce oraz inne służby mundurowe. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego reprezentowali: Prezes Zarządu Koła im. Ziemi Oleśnickiej płk Lucjan Ławniczek i Prezes Zarządu Koła LOTNIK ppłk Zbigniew Nagórny.
Uroczystość stała się również okazją do nadania żołnierzom wyróżnień oraz aktów mianowań na wyższy stopień wojskowy, które wręczył Dowódca Garnizonu ppłk Marek Siebert. Ceremonia zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem „Poległym w walce o wolność Polski” upamiętniając 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Po zakończeniu uroczystości na Placu Wolności pododdziały przegrupowały się do Parku Miejskiego, gdzie zorganizowano piknik z powiatowymi służbami mundurowymi i organizacjami militarnymi, który stał się doskonałą okazją do zaprezentowania sprzętu służb mundurowych oraz promocją wojska w społeczności lokalnej.

płk Lucjan Ławniczek
Foto: Portal Oleśnica24com.

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.