Zgodnie z planem zamierzeń na 2014 r. w dniu 14 października br. członkowie Koła ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej spotkali się na swoim zebraniu ogólnym. W sali byłego klubu żołnierskiego w Warsztatach Technicznych w Oleśnicy spotkało się blisko 40 kolegów naszego koła.
Zebranie przygotowane przez zarząd koła prowadził prezes kol. Lucjan Ławniczek, który po powitaniu kolegów i gościa st. chor. szt. rez. Jacka Zachwyca przedstawił porządek zebrania. Po jego zatwierdzeniu jak zwykle sprawnie realizowane były wszystkie punkty porządku zebrania.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć członka naszego koła i jednego z jego założycieli ppłk w st.sp. Romana Finka, którego pożegnaliśmy na wieczną wartę 30.09. br.
Kolejnym punktem były sprawy bieżące. Kol. Lucjan Ławniczek przedstawił informacje o pracy Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP we Wrocławiu. Mocny akcent położył na przedstawienie stanu prac nad najważniejszym przedsięwzięciem jakim będzie w przyszłym roku ufundowanie i wręczenie sztandaru dla ZW ZŻWP we Wrocławiu. Potem przedstawione zostały planowane terminy zebrań w 2015 r. Po omówieniu i analizie terminów zebrań, obecni członkowie zaakceptowali je.
Kolejnym punktem było wystąpienie skarbnika naszego koła kol. Andrzeja Krzemińskiego.
Poruszył on kwestie wysokości składek naszych członków i omówił preliminarz wydatków na 2015 r. Po krótkiej dyskusji uwagi kolegów: Józefa Janica i Rudolfa Porębskiego kwestie przez nich poruszone zostaną omówione i przeanalizowane na posiedzeniu zarządu naszego koła.
Ważnym i stałym punktem naszego zebrania było kronikarskie spojrzenie na to co się działo w okresie między zebraniami. Wystąpił kol. Lucjan Ławniczek, który sprawnie i kolorowo przedstawił nasze „Koło w obiektywie”. Wspomniał wszystkie przedsięwzięcia, w których uczestniczyliśmy i które organizowaliśmy sami, bądź we współpracy z kołem „Lotnik”.
Po tej części zebrania spotkaliśmy się z człowiekiem pozytywnie zakręconym – naszym gościem st. chor. szt. rez. Jackiem Zachwycem. Jako miłośnik militariów od kliku lat zbiera odznaki i odznaczenia wojskowe z okresu LWP. Ogromna kolekcja wywołała wśród kolegów zainteresowanie prelegentem i jego zbiorami. Każdy z eksponatów miał swój życiorys i historię zdobycia czy też otrzymania. Rarytasem zbiorów Pana Jacka była absolwentka kursu pilotażowego silnikowego z 1936 r. wręczona jednemu z uczestników na lotnisku wojskowym pod Rzeszowem.
Ja znalazłem też ciąg dalszy dziejów ryngrafu, który przez 2 lata był w moim pododdziale czyli w SPR, aż do rozformowania CSIL w 2003 r. Tyle osobistej wycieczki.
Po obejrzeniu zbiorów odbyły się rozmowy w podgrupach, padły też deklaracje przekazania osobistych pamiątek będących w rękach naszych kolegów, aby mogły być eksponowane w zbiorze i „zatrzymywały” czas miniony dla młodszych i miłośników militariów.
Na zakończenie spotkania prezes koła zaprosił nas do uczestnictwa w planowych przedsięwzięciach: uczczenia pamięci kolegów, którzy są pochowani na oleśnickich cmentarzach, udziału w uroczystościach Święta Niepodległości i przybyciu na kończące rok walne zebranie w dniu 16 grudnia br.
Mimo roboczego charakteru zebrania tradycyjnie można było wypić kawę lub herbatę, zjeść dobrego ciasta. Smakowała dobra wiejska kiełbaska z marynowanym grzybkiem i staropolskim chlebem, a całość można było popić dobrym barszczykiem z buraczków z „tegosich” zbiorów.
Opracował: Jerzy Tomasz Trzciński mjr rez.
Foto: Władysław Szczerek st. chor. szt. w st sp.