WYCIECZKA NA XXII MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO

Zgodnie z Planem Zamierzeń ZW ZŻWP, w dniu 2.09.2014r., zorganizowano już dziesiątą wycieczkę historyczno-wojskową na XXII Targi MSPO do Kielc, pod kierownictwem Prezesa Koła ZŻWP im. gen. Z. Ohanowicza – płk. Adolfa Sitarza, który już 13 razy odwiedził Targi. Udział w wycieczce wzięli członkowie z Kół ZŻWP: Saper im. gen. J. Jasińskiego, im. gen. Z. Ohanowicza, Lotnika, Ziemi Oleśnickiej, Ziemi Świdnickiej, im. płk. dr. F. Kassolika, po raz pierwszy dwoje uczniów z klasy maturalnej( wojskowej ) LO im. Obrońców Lwowa ze Świdnicy oraz członek Wrocławskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Warto nadmienić, ze tegoroczna wystawa jest wyjątkowa, gdyż powstała pod auspicjami istniejącego od początku roku Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jak stwierdził Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pilot Lech MAJEWSKI. Tu w Kielcach, na MSPO, dało się zauważyć jak wiele zmian zachodzi w jednostkach podporządkowanych Dowództwu Generalnemu. Mieliśmy okazję podziwiać:

  • czołgi Leopard 2A5;
  • transportery Rosomaki, Kraby;
  • śmigłowce;
  • systemy artyleryjskie i sprzęt saperski;
  • pojazd specjalny dla plutonu rozminowania;
  • stacje radiolokacyjne;
  • bezzałogowe statki powietrzne;
  • nowoczesne zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe;
  • elementy zabezpieczenia logistycznego wojsk;
  • elementy wyposażenia pododdziałów liniowych m.in. podnośniki, trenażery symulatory,
  • konsole zdalnego sterowania.

W drodze do Kielc, wysłuchaliśmy bardzo ciekawej informacji płk. Jana Szymczaka o Regionie Świętokrzyskim. Region ten wyróżnia się jako obszar niezwykle mocno powiązany z rozwojem społeczności ludzkiej. Świadczą o tym m.in. odkrycia archeologiczne, istotne wydarzenia i postaci z historii naszej państwowości, unikalne zabytki techniki, wspaniałe dzieła sztuki, centra kultu religijnego, miejsca pamięci narodowej, ośrodki tradycyjnej kultury ludowej, czy bogate tradycje literackie. Ponadto region ten wyróżnia się jako teren atrakcyjny przyrodniczo. Po zwiedzeniu ekspozycji na MSPO, udaliśmy się do Tokarni, w której znajduje się Skansen Muzeum Wsi Kieleckiej. Zgromadzono tutaj kilkadziesiąt obiektów drewnianych z ziemi świętokrzyskiej i sandomierskiej w postaci chałup wiejskich, spichlerzy,, kościółków, wiatraków,, dworu, studni, stodoły, młynów wodnych, kolekcji rzeźb artysty ludowego J. Bernasiewicza. W skansenie odbywają się co roku „ Wytopy Ołowiu” tradycyjną metodą z Galeny. Wszyscy uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem, oglądali perełki budownictwa wiejskiego naszych przodków, będąc jednocześnie zachwyceni ich stanem technicznym oraz ich mnogością. Już bardzo zmęczeni ale usatysfakcjonowani, przemieściliśmy się do pobliskiego Hotelu & Restauracji Cynamon, gdzie z wielkim apetytem skonsumowaliśmy smaczny obiad. W drodze powrotnej, mieliśmy przyjemność wysłuchania wspomnień z działalności ppłk. Ryszarda Woźniaka, jako attache wojskowego w USA oraz uczestnika misji pokojowych ONZ. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem jego opowiadań, gdyż mówił to z wielką i młodzieńczą swadą, a nawet „ zademonstrował” wszystkim doskonałą znajomość języka angielskiego. Podróż powrotna do Wrocławia upłynęła w sympatycznej i koleżeńskiej atmosferze, Dzielono się wrażeniami z tej jakże interesującej i pouczającej wycieczki. Płk Sitarz podziękował wszystkim uczestnikom, za stworzenie niezwykle serdecznej, rodzinnej atmosfery, i zapewnił, że w przyszłym roku spotkamy się na kolejnej wycieczce. My także dziękujemy płk.. Sitarzowi, za wielki trud zorganizowania jubileuszowej wycieczki pomimo podeszłego już wieku.

Na zakończenie chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panom- fotografom, za wykonanie pięknych zdjęć: Rafałowi Warzesze, Pawłowi Tarasińskiemu i Ireneuszowi Wasylkiewiczowi.

Jerzy Marczak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.