Z inicjatywy Zarządu Koła Saper, zorganizowano w tym roku aż pięć wycieczek- Dolnośląskim Szlakiem Zamków, Pałaców i Kościołów oraz Wielkopolski. Wycieczki turystyczno- krajoznawcze organizowane są od 2004r., średnio pięć w roku, z udziałem członków Związku i ich rodzin, wdów, wnuków oraz członków Oddziału Wrocławskiego PTTK Perpedes, z którymi nawiązaliśmy współpracę. Można stwierdzić jednoznacznie, że utworzyła się już stała klientela turystyczna, tworząca niezwykle sympatyczny a nawet rodzinny klimat. Organizatorami wycieczek są pasjonaci turystyki: prezes Koła oraz niezastąpiony przewodnik i przodownik turystyki pieszej Kolega Jan Szymczak.
I tak:
-
29 maja zorganizowano wycieczkę do Wielkopolski (Ołobok, Kotłów, Mikstat, Grabów n. Prosną, Ostrzeszów, Kobyla Góra i Syców);
-
25 czerwca odbyła się podróż historyczno-turystyczna do Sośnicy, Krobielowic, Kobierzyc, Galowic, Żórawiny;
-
23 lipca odbyła się druga wycieczka do Wielkopolski (Kórnik, Koszuty, Środa Wlkp., Zaniemyśl);
-
20 sierpnia zorganizowano wycieczkę do Marcinowa, gdzie znajduje się Muzeum Małej Wsi, połączona z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz występem Kierownika Kapeli „Marciny”;
-
25 września była wycieczka do Łosiowa, Brzegu, Małujowic i Oleśnicy Małej.
Ostatnia wycieczka przebiegała przy pięknej, słonecznej pogodzie, która towarzyszyła nam przez cały dzień, stąd też nastroje były niezwykle radosne.
Rozpoczęliśmy wycieczkę od zwiedzenia Łosiowa tj. wsi, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1189 roku, a od 1207 do 1810 był siedzibą komturstwa zakonu maltańskiego joanitów. Zwiedziliśmy piękny pałac z przełomu XIX/XXw. z efektowną jońską kolumnadą oraz zabytkowy park, w którym położony jest kompleks OODR.
Następnie pojechaliśmy do Brzegu – miasta i gminy w dolnośląskiem województwie, liczącym ponad 37 tysięcy mieszkańców. Zwiedziliśmy tam przede wszystkim renesansowy Zamek Piastów Śląskich z XIII – XIV w., zwany Śląskim Wawelem kl. 0, Ratusz z XIV w. (w którym zjedliśmy smaczny obiad), Kościół Podwyższenia Krzyża św. Z XVII w. oraz Kościół gotycki z przełomu XIV – XV w. pw. św. Mikołaja.
Z kolei przemieściliśmy się do Małujowic, znanych ze starych polichromii gotyckiego Kościoła św. Apostoła Jakuba oraz bitwy stoczonej 10.04.1741 r., pomiędzy pruskimi wojskami dowodzonymi przez króla Fryderyka II, a armią austriacką pod komendą feldmarszałka Reinharda von Neipperga.
Ostatnim punktem podróży była Oleśnica Mała, gdzie zwiedziliśmy zespół pałacowo-parkowy. To właśnie tutaj w latach 1226-1312 została założona pierwsza na ziemiach polskich Komandoria Zakonu Templariuszy. Od 1815 –1945 r. własność rodziny Yorck von Wartenburg, która wsławiła się w wojnach napoleońskich. W czasie II wojny światowej Peter Yorck był współzałożycielem antyhitlerowskiej organizacji Krąg z Krzyżowej. W parku znajduje się Mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg. Obecnie w pałacu jest siedziba Zakładu Doświadczalnego Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.
Wycieczka była niezwykle atrakcyjna i pouczająca. Do Wrocławia wróciliśmy późnym wieczorem, bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i przeżyć. Tę interesującą wycieczkę „uwiecznił” na zdjęciach zapalony turysta Kolega Jan Dryla.
Kolejną eskapadę planujemy na grzyby, w rejon Bieliszowa. Zachęcamy inne Koła do organizowania wycieczek, gdyż obok poznawania zabytków kultury, doświadczamy ruchu, a ruch to zdrowie, i ruch to życie.
Jerzy Marczak