W roku Jubileuszu 30-lecia ZŻ WP, Wrocławskie Koło „Budowlani”, zorganizowało w dniach 16÷18.09.2011r. w Sosnówce Górnej k/Karpacza kolejne 19-te spotkanie integracyjne członków Koła z kierowniczą kadrą byłej Służby Zakwaterowania i Budownictwa i obecną kierowniczą kadrą jednostek Infrastruktury WP. W spotkaniu uczestniczyły 52 osoby, głównie członkowie Koła „Budowlani” (w tym 3 członkinie) z Wrocławia oraz oficerowie naszej służby z innych garnizonów, pełniących wówczas funkcje kierownicze i dowódcze w organach tej służby tj. Wojskowych Rejonowych Zarządach Kwaterunkowo-Budowlanych i Wojskowych Zakładach Remontowo-Budowlanych. Obecny był również nasz przełożony, były z-ca Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON oraz zaprzyjaźnieni prezesi 3-ch bratnich Kół z Wrocławia. Większość kolegów była z małżonkami, bądź z osobami towarzyszącymi. Wśród obecnych byli między innymi: płk wss. Kazimierz Wesołek – były z-ca Dyr. D.I. MON Warszawa, płk wss. Kazimierz Kwiatkowski – były Szef WRZKB Poznań, płk wss. Zbigniew Kawecki – były z-ca Szefa WRZKB Opole, ppłk wss. Jerzy Nowak – były Dyrektor WZPP Poznań, ppłk wss. Zbigniew Flakowski – obecny Dyrektor WZRB Gniezno, mgr Krzysztof Dominiak – obecny Dyrektor WZRB Krotoszyn, płk wss. Adolf Sitarz – Prezes Koła ZŻWP im. „im. Gen Ohanowicza”, ppłk wss Kazimierz Derkacz – Prezes Koła ZŻWP „im. Piastów Śląskich”, ppłk wss. Eugeniusz Majewski – Prezes Koła ZŻWP „WZRB Wrocław”. Tradycyjnie już, w ramach spotkania uczestniczyliśmy w piątek, 16 września w koleżeńskim grillu, przy bigosie, kiełbaskach, piwie, kawie i herbacie w specjalnie do tego celu przygotowanym domku leśnym. Pod batutą naszych nieetatowych „zapiewajłów”, kolegów Jasia Regdosza i Kazia Kwiatkowskiego, śpiewaliśmy do późnych godzin wieczornych nasze wojskowe i biesiadne piosenki z przygotowanych specjalnie przez kolegę Zbyszka Flakowskiego, na ten cel śpiewników.
W sobotę 17 września uczestniczyliśmy w wycieczce turystyczno-krajoznawczej po kotlinie jeleniogórskiej, przygotowanej przez naszych nieetatowych przewodników kolegę Andrzeja Kaczmarka i koleżankę Lidię Kisielewską, a wieczorem w uroczystej kolacji koleżeńsko-integracyjnej urozmaiconej muzyką i tańcami. W ramach wspomnianej już wycieczki zwiedziliśmy między innymi: – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, – Pałac z zapleczem hotelowo-restauracyjnym w Łomnicy, – Kompleks Hotelowo-Restauracyjny położony w pięknym parku w Wojanowie, – zabytkowy kościół p.w. Św. Krzyża (dawny garnizonowy) w Jeleniej Górze, – centrum (zabytkową starówkę) Jeleniej Góry. Wiele uciechy i zadowolenia przyniosło uczestnikom spotkania sobotnia uroczysta „kolacja przy świecach”, w ramach której przy suto zastawionych stołach i muzyce bawili się do późnych godzin nocnych z soboty na niedzielę. W części oficjalnej kolacji Prezes Koła „Budowlani” płk wss. Jan Stępień powitał wszystkich członków Koła i zaproszonych gości, nawiązując do obchodów 30-lecia ZŻWP. Wręczył przyznaną uchwałą Zarządu Głównego Odznakę Honorową Związku koledze płk. wss. Andrzejowi Romańskiemu oraz Medale 30-lecia Związku, szefom firm ściśle współpracujących z Kołem „Budowlani”.
W niedzielę 18 września, po śniadaniu część uczestników spotkania udała się autokarem do Karpacza, gdzie zwiedziła świątynię „Wang” oraz hotel „Gołębiewski” z parkiem wodnym, olbrzymim patio, restauracjami i salonami gier. Pozostała część zwiedziła piękną i zaciszną okolicę DW „Lubuszanin”, w tym największą atrakcję terenu, XVII-wieczną kaplicę św. Anny ze źródłem uważanym od zarania wieków za cudowne. Po obiedzie w niedzielę, uczestnicy spotkania pełni wrażeń i zadowolenia z odnowionych znajomości, rozjechali się do miejsc zamieszkania, większość autokarem do Wrocławia, a reszta własnymi samochodami. Spotkanie to nadzwyczaj wzbogaciło działalność Koła ZŻWP „Budowlani” i nadal one będą stałym punktem rocznych planów działalności naszego Koła wraz z utrzymywaniem więzi z kadrą byłej Służby Zakwaterowania i Budownictwa SOW i obecną kadrą Infrastruktury WP. Za przygotowanie i organizację spotkania należą się podziękowania Zarządowi Koła „Budowlani”, a szczególnie kolegom: Marianowi Morze, Stanisławowi Diduszko, Stanisławowi Czerwińskiemu, Janowi Regdoszowi, Andrzejowi Kaczmarkowi i Lidii Kisielewskiej.
Jan Stępień