Informacja o książce – „Wspomnienia sapera z 5. Dywizji Syberyjskiej, ps. „Kotwicz”, 1918 – 1921”


        Szanownych Panów i Kolegów z naszego środowiska wojskowego pragnę poinformować, że ukazała się we Wrocławiu książka p.t.:Wspomnienia sapera z 5. Dywizji Syberyjskiej, ps. „Kotwicz”, 1918 – 1921”.
Autor – por Władysław Antoni Czarnecki, Lwowianin, żołnierz armii austriackiej, który w 1916 r. dostał się do rosyjskiej niewoli, później dowódca kompanii saperów w Batalionie Inżynieryjnym 5 Dywizji Syberyjskiej (polskiej), włączonej w skład Armii gen. Hallera, jak się okazuje tworzonej nie tylko na terenie Francji i USA – opisuje organizowanie oddziałów polskich na Syberii, w tym 5 dywizji i jej walki z oddziałami bolszewików. Opisuje również swoje przeżycia z tym związane a także z okresu pobytu w bolszewickiej niewoli i różnych więzieniach. Na tle swoich wspomnień, ukazuje losy tysięcy Polaków, którzy znaleźli się w Rosji przed i w okresie rewolucji lutowej i październikowej w 1917 r. oraz po niej, a także ich niezwykle trudne, często tragiczne, drogi do niepodległej Ojczyzny, której chcieli bronić.
Jest to ciekawa książka, zaznajamiająca czytelnika z mało znanymi faktami walk Polaków na Syberii w okresie rewolucji w Rosji, wzbogacająca historię Wojska Polskiego, w tym także wojsk inżynieryjnych. Z powodzeniem mogłaby stanowić kanwę do opracowania scenariusza filmowego i wyprodukowania filmu.
Warto mieć tę wartościową książkę w swoim księgozbiorze i zapoznać się z opisaną w niej częścią historii Polaków, na ogół słabo znaną.
Trzeba jeszcze dodać, że autor po powrocie w 1921 r. do Polski nie pozostał w wojsku, lecz ukończył studia na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Architektury, pracował jako architekt w Poznaniu a także jako profesor na politechnikach w Poznaniu, a po II wojnie światowej także we Wrocławiu.
Znamienne jest również to, że książkę tę wydała pani Maria Czarnecka (za swoje pieniądze), synowa autora, której mąż też już nie żyje. Za taką godną postawę, za wzbogacanie złożonej historii Wojska Polskiego należą się jej słowa uznania, szacunku i wdzięczności.
Książkę tę, w cenie 20 zł. za egzemplarz, można nabyć (najlepiej zbiorowo), w
Fundacji „Polskie Gniazdo”, ul. Prądzyńskiego 26 b, 50- 433 Wrocław;
tel.: 71/3415391 (czynny w godz. 12.00 – 15.00); 691 – 486591;
e-mail: fundacja@polskiegniazdo.pl
Zdzisław Barszczewski
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.