72 rocznica wybuchu II wojny światowej w Oleśnicy

 

          Po emocjach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego mieszkańcy i władze samorządowe nie zapomnieli o innym historycznym wymiarze tej daty. Datą tą jest dzien 1 września, czyli rocznica agresji hitlerowskiej na Polskę i wybuchu II wojny światowej.
Z inicjatywy władz miasta i samorządów lokalnych odbyły się obchody rocznicy z udziałem weteranów, byłych żołnierzy, władz samorządowych, młodzieży i duchowieństwa.
Tradycyjnie wszyscy uczestnicy spotkali się w kościele Matki Bożej Miłosierdzia. W równym szeregu stanęły sztandary organizacji kombatanckich, harcerskich i szkół. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował kapelan Garnizonu Oleśnica ks. mjr Zbigniew Krzesiński, a asystował mu ks. prob. Zdzisław Paduch.
Gospodarz parafii przekazał słowo wstępne i przywitał wszystkich uczestników uroczystości. Ks. Zdzisław Paduch wygłosił również homilię nakierowaną na poświęcenie. Padły słowa przypomnienia o ofierze bł. Maksymiliana Kolbe i jego przykładu oddania dla innych i Ojczyzny. Była też mowa o konieczności szacunku oraz szacunku dla ludzi i historii, którą oni tworzyli i w której bezpośrednio uczestniczyli. Po zakończeniu mszy znów pochyliły się sztandary, odśpiewano wzruszającą pieśń „Boże coś Polskę…”, a następnie uformowanym szykiem uczestnicy przeszli pod obelisk kombatantów.
Tam odtworzony został hymn narodowy, a następnie głos zabrał burmistrz Oleśnicy Jan Bronś. Wygłosił on okolicznościowe przemówienie nawiązujące do wydarzeń sprzed 71 lat i roli historycznej pamięci dla nas żyjących współcześnie.
Następnie przy łoskocie werbla delegacje władz , organizacji kombatanckich i szkół złożyły wieńce i wiązanki pod obeliskiem.
W imieniu koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej wiązankę złożyła delegacja w składzie: kol. Władysław Lejczak, Wacław Polowczyk i Andrzej Krzemiński.
Po złożeniu wieńców padły słowa podziękowania za uczestnictwo w tym skromnym apelu. Uczestnicy i mieszkańcy w zadumie i ciszy kontemplowali jeszcze to wydarzenie.
Dla kronikarskiej ścisłości dodać należy, że w tej uroczystości po raz pierwszy od wielu lat brakło wojskowej asysty, tak ubogacającej tą ważną dla każdego Polaka rocznicę. Może wszyscy zawodowcy w wojskowych mundurach nie mają już czasu na pamięć o historii i patriotyzmie bo to była uroczystość organizowana po godzinach służbowych …
 
Opracował: Jerzy Tomasz Trzciński mjr rez.
Koło ZŻWP im. Ziemi Oleśnickiej
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.