ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO we Wrocławiu

 ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim:
„W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.
Nasze święto /Żołnierzy Wojska Polskiego – dzisiaj w większości na emeryturach i rentach/ obchodziliśmy w Wojsku Polskim do 1947r. w dniu 15 sierpnia, następnie w dniu 12 października do 1989 r. – upamiętniając „Chrzest bojowy” 1 DP im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino /w której miałem zaszczyt służyć/, w l. 1990-1991 w dniu 3 Maja – w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i od 1992 r. w dniu 15 sierpnia.
Uczcijmy je godnie. Nie tylko uczestnictwem na mszy św., ale i okazjonalnymi spotkaniami, np.: uczestnictwem w apelach, paradach, spotkaniach przy kawie lub symbolicznej „grochówce”. Miło jest, jeżeli nasze byłe jednostki /lub te, które przejęli ich tradycje – jeżeli zostały rozwiązane lub połączone z innymi/ zapraszają nas na okolicznościowe spotkania. Chociaż, jak życie mówi…nie zawsze tak jest. To jednak zależy od nas, tzn.: tych – co jeszcze służą i organizują spotkania, no i niestety od emerytów i rencistów – byłych żołnierzy zawodowych.
Niech słowa naszych przełożonych, kiedy odchodzimy na emerytury /renty/, a mianowicie: „…będziemy zawsze o was pamiętać…” – „ciałem” się staną, a wówczas będziemy wiedzieli, że ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – jest naprawdę naszym świętem, a nie tylko zapisanym w Ustawie.
W imieniu Kolegów z Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej wszystkim Żołnierzom, którzy służą Ojczyźnie, Kolegom z Komisji Rewizyjnych Kół, jak i naszym Członkom ZŻWP składam żołnierskie życzenia: zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia – abyśmy godnie mogli obchodzić nasze ŚWIĘTO, na różnych płaszczyznach naszej znajomości i koleżeństwa.

Z poważaniem:
Przewodniczący WKR
Kol. Antoni Tunkiewicz

P.S.
  1. Kolegom Przewodniczącym Komisji Rewizyjnych z Kół im: gen. Z. Ohanowicza, 3 KOP, WSzW-2, płk. dr. F. Kassolika, Budowlani, 4RBLog, Milicz, Legnica, Żiemia Świdnicka, Piastów Śląskich i Lotnik – serdecznie dziękuję za dostarczone protokoły za I-sze półrocze. Do wszystkich Kolegów zwracam się z prośbą o sprawdzanie rachunków w punktach, gdzie to zachodzi i poprawienie danych. Dziękuję.
  2. Piękna uroczystość Garnizonu Wrocław na Placu Gołębim we Wrocławiu odbyła się w dn. 12.08 o godz. 10.00. Szkoda tylko, że Organizatorzy zorganizowali imprezę praktycznie dla siebie. Turyści o tej porze jeszcze…wstają. Mieszkańcy pracują, a ponadto brak chyba…informacji na ten temat i zachęty do wzięcia udziału.
  3. Pogoda wspaniała…, piękny akcent historyczny w „Apelu Poległym”, od Cedyni, poprzez „Grunwald”, „Wiedeń”, „Warszawę”, „Katyń”, „Powstania Narodowe”, aż do Afganistanu, czyli dnia dzisiejszego. Wrocławianie i Goście powinni to słyszeć…mimo, że nie potrafią zachować się w czasie grania Mazurka Dąbrowskiego. Ładna i piękna uroczystość, nie tylko ze względu na młodość, ale na tradycję i dumę Żołnierza Polskiego, tylko odpowiednio trzeba ją wskrzeszać i przedstawić. Do zobaczenia za rok, w szerszym gronie Mieszkańców i nie tylko Wrocławia, na Święcie Wojska Polskiego!
  4. Kilka migawek z uroczystości w dniu 12.08.2011 r., abyśmy mogli przeżyć nasze święto…

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.