WYCIECZKA KRAJOZNAWCZO-TURYSTYCZNA DO HENRYKOWA, ZIĘBIC I STRZELINA W KOLE SAPER

Zarząd Koła SAPER i Klub Piechurów PERPEDES, zorganizowali już siódmą ( ostatnią w tym roku ) wycieczkę do Henrykowa , Ziębic i Strzelina. W dniu 14 października br. członkowie Koła i wdowy z Koła Saper oraz członkowie Klubu Perpedes o godz. 8.00, wyjechali spod bramy CSWInż.i Chem. do Henrykowa, aby zwiedzić wczesno-barokowy klasztor cysterski i kościół klasztorny. Jak zwykle , organizatorzy wycieczki –Jerzy Marczak i Jan Szymczak, zapoznali b. szczegółowo z programem ekskursji ,życząc jednocześnie przeżycia wielu pięknych i niezapomnianych wrażeń. Kolega Ryszard Janosz , stały wolontariusz, w profesjonalny sposób, już w autokarze, przybliżył nam historię Henrykowa oraz Zakonu Cystersów , a prof. Maria Peisert zwróciła uwagę na najważniejsze zabytki, godne zapamiętania. Nadmienić należy, że obiekt zawdzięcza swoją sławę starej kronice klasztoru, z XIII w., zwanej Ksiegą Henrykowską, spisywanej przez opata Piotra od 1269 r., a uzupełnionej po 1310r., w której to zapisano pierwsze polskie zdanie oraz kilkadziesiąt polskich nazw miejscowości. Opisuje także dzieje Klasztoru Cystersów w Henrykowie oraz okolicznych wsi, należących do Zgromadzenia. Najcenniejsze zabytki, obrazy Michała Leopolda Willmana, Jana Christiana Liszki i drugich, oraz rzeźby Macieja Steinla , tzw. Mistrza Henrykowskiego i wielu innych a nade wszystko najwspanialsze w Polsce i jedne z unikatowych w świecie rokokowe stalle zakonne, powstające na przestrzeni prawie 150 lat , a także unikatowe meble zakrystyjne. Zwiedziliśmy zarówno Zespół Klasztorny, jak i Kościół Klasztorny pod wezwaniem NMP i św. Jana Chrzciciela, który obecnie jest bazyliką mniejszą, pełniącą funkcję kościoła parafialnego, i jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem opactwa. Dodać należy, że w 1990r., z inicjatywy kard. Henryka Gulbinowicza opactwo w całości przeszło na własność Archidiecezji Wrocławskiej, i utworzono w pomieszczeniach klasztoru oddział Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W 1997r. stworzono Dom Opieki Społecznej , a w 2002r. Katolickie Liceum Ogólnokształcące.
Następnie udaliśmy się do Ziębic, miasta w woj. dolnośląskim, liczącym około 10 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, które posiada w swoich zbiorach największą kolekcję żelazek w Europie. Byliśmy pod wrażeniem bogactwa ekspozycji , a jednocześnie zatroskani małą powierzchnią wystawienniczą. Zwiedziliśmy także: XIX wieczny Ratusz, który jest budynkiem trójepokowym ( fundamenty wieży pochodzą z epoki średniowiecza, wieża jest renesansowa , a nowy ratusz w stylu mieszanym ),Bramę Paczkowską z murami obronnymi , Bazylikę św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej z XIII- XV w.
Ogromne wrażenie zrobił na nas pomnik Orła Piastowskiego, zbudowany w 1000-lecie Państwa Polskiego, którego wysokość wynosi~ 7m,a rozpiętość skrzydeł prawie 10 m. Po trudach zwiedzania, i będąc już głodnymi , skonsumowaliśmy bardzo smaczny obiad w ładnie urządzonej restauracji Ratuszowej. Ostatnim punktem eskapady był Strzelin nad Oławą. Po mieście, które ma ponad 700-letnia historię, oprowadzała nas Zofia Gemza, która bardzo szczegółowo przygotowała się do opowiedzenia nam o najważniejszych zabytkach. I tak zwiedziliśmy: rotundę św. Gotarda- kościół „Polski” , romańską z końca XII w., rozbudowaną w XIV/ XV w.; kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XV w. ;kościół pw. Maryi Matki Chrystusa i św. Jana Ewangelisty-kościół „ Czeski”, gotycki z XIV w.; ruiny ratusza i wieży ratuszowej z 1520r. Z kolei prof. Irena Wojciechowska „ po akademicku”, przybliżyła wszystkim wiadomości o granicie, gdyż znajduje się tutaj najgłębsze wyrobisko granitu w Europie, o gł. 123m i pow. 19,5 ha. I na tym, zakończyliśmy tę ostatnią wycieczkę krajoznawczo –turystyczną, bardzo zadowoleni, i oczekujący kolejnych wycieczek już w następnym roku. Dziękuję w tym miejscu Kol. Kol. Ryszardowi Janoszowi i Wacławowi Malejowi za wykonanie pięknych zdjęć.

Jerzy Marczak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.