ŚWIDNICA – MŁODZIEŻ NA DZIEŃ SAPERA.

Jest poniedziałek 16 kwietnia godzina 11:45. Sprężystym krokiem na plac przed pomnikiem Sapera wchodzi pluton honorowy klasy wojskowej III LO ze sztandarem szkoły. Zostaje zaciągnięta warta honorowa. O godzinie 12:00 po odśpiewaniu hymnu Państwowego, uczeń liceum rozpoczyna uroczystość. Wita serdecznie nadzwyczaj licznie przybyłe władze miasta, powiatu i gminy: Prezydent Pani Beata Moskal-Słaniewska z Wiceprezydentami , Pan Starosta Piotr Federowicz z Wicestarostą i dyrektor wydziału Panią Anną Borowską, Pani Wójt Teresa Mazurek. Przybyli również przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych i członkowie Świdnickiego Koła ZŻWP.

Prowadzący uroczystość oddaje głos Prezesowi Koła Ziemi Świdnickiej, który krótko omówił historię udziału w b.sap w operacji Berlińskiej. Stąd w Wojsku Polskim Dzień Sapera. Zaznaczył również, że jedyną historyczną pamiątką po garnizonie WP w Świdnicy jest ten pomnik, który przetrwał w tym miejscu od 1958r. do dzisiaj. Dzięki władzom miasta i państwa, związkom kombatanckim i nowego koła związkowego wyraził nadzieję i życzenie aby nadal kontynuowano tradycje wojskowe w naszym mieście poprzez młodzież szkół ważnych stopni. Następnie głos zabrała Pani Prezydent Beata Moskal-Słaniewska, zapewniła, że miasto Świdnica nigdy nie zapomni historii garnizonu świdnickiego WP, stwierdziła, że należy szanować historię naszych żołnierzy, którzy walczyli na różnych frontach II wojny światowej mając w sercu swoją Ojczyznę.

Na zakończenie władze samorządowe złożyły przed pomnikiem znacznych rozmiarów wieniec. W imieniu Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Prezesa płk Mariusza Dąbrowskiego, złożono wiązankę kwiatów. Złożyli też kwiaty przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, delegacja koła związku i pozostali uczestnicy.

Na zakończenie jak zawsze odśpiewano Rotę. Na propozycję Pani Prezydent wykonano przed pomnikiem zbiorowe zdjęcie. Na tym uroczystość Dnia Sapera WP zakończono.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.