Kolejne ekumeniczne spotkanie.

Po raz ósmy w dniu 26 listopada 2017 r. przy mogile żołnierza armii carskiej z 1813 r. spotkała się młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Sokołowicach z dyrektorem szkoły Panem Arturem Mosiakiem.

Na zaproszenie władz naszej gminy przybył proboszcz parafii w Boguszycach ks. Andrzej Augustyn oraz księża Jerzy Szczur i Grzegorz Cebulski z parafii prawosławnej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Oleśnicy.

Władze Gminy reprezentowała kierowniczka Referatu Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska Pani Mariola Fluder i inspektor Jerzy Trzciński. Przybyli strażacy z jednostki OSP w Sokołowicach oraz delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej z prezesem Lucjanem Ławniczkiem i kol. Zdzisławem Gołębiowskim.

Na chwilę przed słowami modlitwy w pobliże mogiły podjechał Pan Janusz Gałązka na koniu „Wedel” w pełnym kawaleryjskim umundurowaniu, który reprezentował stowarzyszenie kawaleryjskie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich kultywujące ułańskie tradycje. Ułan zasalutował szablą i siedząc na koniu towarzyszył zebranym. Przy skromnym żołnierskim grobie po wstępie Jerzego Trzcińskiego rozpoczęła się wspólna ekumeniczna modlitwa.

Ku pobłyskującemu jesiennym słońcem niebu skierowały się słowa prawosławnej modlitwy i pieśni oraz dziesiątka katolickiego różańca. Po modlitwie młodzież szkolna przy pomocy strażaków zapaliła i ułożyła znicze pamięci na grobie szer. Kalinika Rotczenki, żołnierza kawalergardy cara Aleksandra I. Wśród płonących zniczy wyróżniały się dwa, z ułańskimi proporczykami 14 pułku Ułanów Jazłowieckich.

W czasie jesiennych porządków Pan Andrzej Polański z Jonasa uzupełnił mogiłę polnymi kamieniami, a miejscowi strażacy z prezesem Bartoszem Susidko zamontowali cztery lampki solarne na drzewach otaczających mogiłę. Dzięki temu nawet w nocy będzie się tu świeciło światełko pamięci o człowieku, który w tym miejscu zakończył swoją ziemską drogę.

Po zakończonej modlitwie uczestnicy spotkania przeszli do drewnianego wigwamu z ogniskiem w kompleksie Andrzejówki Pani Marii Gorzelak, gdzie czekały na nich gorące kiełbaski, pierogi ala Amber, pieczona kaszanka i pyszna „sołtysowska” grochówka, czerwony barszcz, sałatka ciastka oraz świeżo upieczony chlebek od Pani sołtys Jadwigi Bodo z Boguszyc. Strażak Jan Łakomiec, Paweł Bojanowski oraz Marcin Rzeźnik sprawnie obsłużyli uczestników spotkania.

Po posiłku insp. Jerzy Trzciński poprosił o poświęcenie małych ikonek, które następnie wręczył zaproszonym gościom, którzy z uznaniem komentowali upominki. Potem były rozmowy, wszyscy z zadowoleniem wspominali spotkanie i deklarowali uczestnictwo w kolejnym takim przedsięwzięciu. Do spotkania za rok.

Z kronikarskiego obowiązku i z wdzięczności informuję, że kolejne ekumeniczne spotkanie odbyło się dzięki gościnności Pani Marii Gorzelak oraz ofiarności państwa Kamili i Jakuba Kyrczów właścicieli piekarni w Sokołowicach, Jacka i Małgorzaty Patykowskich z hotelu „Ammber” w Cieślach, sołtysa Nieciszowa Pana Andrzeja Hamarowskiego, Edwarda Wilka przedsiębiorcy z Oleśnicy, radnego Czesława Kaczmarka oraz strażaków z jednostki OSP w Sokołowicach.

Szanowni Państwo! Dziękujemy za serce i pomoc.

W modlitwie uczestniczył i potraw spróbował oraz fakty spisał: Insp. Jerzy Tomasz Trzciński.

Foto: Paweł Bojanowski U. G. Oleśnica.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.