Pamięć o historii…

Boguszyce 03.09.2017 r.

W sołectwie Boguszyce w latach siedemdziesiątych postawiono obelisk z orłem i tablicą upamiętniającą szlak bojowy 2 Korpusu Pancernego, którego oddziały stacjonowały w tej miejscowości w marcu 1945 r. Opiekę nad pomnikiem sprawowali harcerze z miejscowej szkoły podstawowej oraz mieszkańcy. Przed kilkunastu laty nieznani wandale skradli brązowego orła i tablicę a oszpecony obelisk płakał pustymi oczodołami otworów. Taka sytuacja trwała przez wiele lat, aż do momentu, gdy w 2016 r. pojawiła się inicjatywa przedstawicieli władz Gminy Oleśnica, by odrestaurować to miejsce pamięci na szlaku walk 2 Armii Wojska Polskiego. Po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji podjęto decyzję o wykonaniu nowych tablic. Wybrana została oferta firmy BRĄZART Państwa Kwiecińskich z Pleszewa. Do pracy przystąpił artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa z Poznania i na podstawie dokumentacji wykonał gipsowy model, który przekazał do firmy odlewniczej. Tam po tygodniu oczekiwania odlane zostały elementy, które po odbiorze zostały zamontowane przez Pana Adama Piórka na obelisku. Staraniem Tadeusza Kunaja zamontowano też brakujące łańcuchy i pomalowano metalowe słupki symbolicznego ogrodzenia.

Okazją do ponownego przekazania odnowionego obelisku było spotkanie mieszkańców Boguszyc w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po mszy świętej w miejscowym kościele, którą odprawili wspólnie ks. proboszcz Andrzej Augustyn i ks. Andrzej Barszcz, delegacja mieszkańców złożyła wiązankę i znicz pod krzyżem misyjnym jako dziękczynienie za bożą opiekę nad pierwszymi osadnikami, którzy pojawili się tu w 1945 r. Krótkie wystąpienie sekretarza Gminy nawiązywało do tamtych lat, które nie były łatwe ani bezpieczne.

W świetlicy odbyła się część artystyczno wspomnieniowa. Miejscowa wielopokoleniowa grupa artystów pod kierownictwem Moniki Małobęckiej, pokazała w spektaklu pt. „Chwile” przejmującą wizję wojny i tułaczki ludzi, których ona dotknęła. Muzykę do spektaklu napisał Piotr Michałowski. Całość dopełniły filmowe wywiady z mieszkańcami Boguszyc i Sokołowic , którzy wspominali te trudne chwile. Potem był występ zespołu „Boguszyczanie”, dzieci recytowały okolicznościowe wiersze, był też występ młodego solisty Szymona Śliwińskiego grającego na akordeonie melodię „Warszawskie dzieci”.

Kolejnym punktem spotkania było odsłonięcie obelisku i symboliczne przekazanie go mieszkańcom. Pod udekorowanym narodowymi flagami obeliskiem zebrali się uczestnicy uroczystości by oddać cześć pamięci żołnierzom, którzy tu przed 72 laty stacjonowali. Chwile z historii tego wydarzenia przekazała zebranym w prawdziwie wojskowym stylu Pani Mieczysława Baran, była nauczycielka i dyrektorka szkoły w Boguszycach. Osłonięcia nowych tablic dokonał Przewodniczący Rady Gminy Oleśnica Tadeusz Kunaj, w asyście Sekretarza Gminy Krzysztofa Skórzewskiego i gospodyni sołectwa Boguszyce Jadwigi Bodo. Wiązankę złożyła także delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej z prezesem Lucjanem Ławniczkiem, któremu towarzyszyli Zdzisław Gołębiowski i Henryk Grzyb.

Po złożeniu wiązanek uczestnicy przeszli ponownie do świetlicy gdzie czekał na nich smaczny posiłek z żołnierską grochówką, kiełbaskami, swojskim pieczywem i ciastami. Po posiłku sala zabrzmiała wspólnym śpiewem piosenek żołnierskich. Długo potem toczyły się rozmowy, wspomnienia, w których nie ukrywano satysfakcji i zadowolenia z przeżytej wspólnie uroczystości.

Ja tam również byłem, gdzie wzruszyło mnie widowisko, zadziwiło oddanie artystów i zaskoczył smaczny poczęstunek, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Boguszycach oraz niepowtarzalna atmosfera.

Opr.: mjr w st. spocz. Jerzy Tomasz Trzciński – inspektor
Foto: Agnieszka Pawłowska U. G. Oleśnica

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.