W Oleśnicy Uczcili Dzień Zwycięstwa.

 „- To znamienna data. Czcimy dziś  tych, którzy przelewali krew za naszą wolność i niepodległość. Pamięć o nich to nasz obowiązek” – powiedział burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński podczas symbolicznego składania wieńców pod obeliskiem upamiętniającym ofiary II Wojny Światowej.

Organizatorem oficjalnej części upamiętnienia żołnierza polskiego wszystkich pól bitewnych II Wojny Światowej w dniu 8 maja 2017 roku był Urząd Miasta Oleśnicy we współpracy z Dowódcą Garnizonu oraz organizacjami kombatanckimi. Miejscem złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy jak zawsze był pomnik „Orła Białego” na cmentarzu komunalnym w Oleśnicy, w miejscu spoczynku dziewięciu żołnierzy
z 3 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej II Armii WP, którzy zginęli w marcu 1945 roku na terenie powiatu oleśnickiego. Kwiaty złożono także na cmentarzu wojennym żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli w czasie wyzwalania Oleśnicy.

Druga część spotkania odbyła się w Oleśnickim Kompleksie Rekreacyjnym ATOL Sp. z o.o. Gospodarzem imprezy integracyjnej związków i stowarzyszeń kombatanckich było Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej. Z zaproszenia skorzystali Koleżanki i Koledzy Koła ZŻWP im. LOTNIK, przedstawiciele Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych
z Prezes Panią Marią HAWIŃSKĄ, Związku Sybiraków z Prezes Panią Genowefą SUWAŁĄ, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Prezes Panią Stefanią KÖLLNER, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14 pułku Ułanów Jazłowieckich na koniach z prezesem Panem Andrzejem KOTOWSKIM. Spotkanie uświetnili swoją obecnością Starosta Oleśnicki Pan Wojciech KOCIŃSKI, Burmistrz Oleśnicy Pan Michał KOŁACIŃSKI i Przewodniczący Rady Gminy Oleśnica Pan Tadeusz KUNAJ oraz przedstawiciele Garnizonu Oleśnica Pan mjr Krzysztof JERMALONEK i mjr Andrzej KOZIARA. Patronat honorowy integracyjnego spotkania w Oleśnicy
z osobistym uczestnictwem, sprawował Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP we Wrocławiu Kolega płk Marian DĄBROWSKI z wiceprezesem Kolegą st. chor. szt. Adamem CHODACZYŃSKIM.

W części wstępnej, w której w szeregi Koła im. Ziemi Oleśnickiej przyjęto Kol. por. Kazimierza ŻEGLIŃSKIEGO i mł. chor. Jana CHILĘ, uhonorowano Złotym Krzyżem ZŻWP Kol. ppłk. Rudolfa PORĘBSKIEGO i ppłk. Henryka GRZYBA, Odznaką Honorową ZŻWP Kol. Jadwigę SKIBIŃSKĄ i Kol. st. chor. szt. Roberta SZYGENDĘ oraz Medalem Pamiątkowym ZŻWP Prezesa Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 pułku Ułanów Jazłowieckich Pana Andrzeja KOTOWSKIEGO.

Wspólne rozmowy i wymiana doświadczeń odbywały się przy smacznych daniach z grilla serwowanych przez załogę Atol Grill Party, a czas umilał występ orkiestry dętej z Namysłowa pod dyrekcją Kol. st. chor. szt. Roberta Szygendy.

Organizowane od pięciu lat spotkania integracyjne związków i stowarzyszeń kombatanckich w Oleśnicy przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego cieszą się dużym uznaniem w śród członków Kół i zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Dlatego na zakończenie spotkania snuto plany na kolejne spotkanie integracyjne – najbliższe to Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 września br.

płk w st. spocz. Lucjan Ławniczek
Foto: mjr rez. Jan Łaski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.