Protest Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej.

 W dniu 13 grudnia w godzinach 10.15 – 12.15 pod pomnikiem Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w pobliżu Sejmu odbył się protest zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej. Przed rozpoczęciem manifestacji Prezydent FSSM insp. Zdzisław Czarnecki zwrócił uwagę, że jej termin został wymuszony przez decyzję marszałka Sejmu umieszczenia w porządku posiedzenia Sejmu projektu ustawy dotyczącej funkcjonariuszy. Protestowano przeciwko zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin, obniżającej świadczenia emerytalno-rentowe nie tylko funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa państwa, ale również: policjantom, strażakom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i ich rodzin, obniżające świadczenia emerytalno-rentowe kilkudziesięciu tysiącom żołnierzy pełniącym służbę w różnych formacjach Wojska Polskiego.

  W proteście wzięło udział ponad 1000 członków organizacji wchodzących w skład FSSM oraz osób niezrzeszonych. Manifestacja rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego oraz złożeniem wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Następnie chwilą milczenia oddano cześć ofiarom stanu wojennego.  W wystąpieniach podkreślano odwetowy charakter obu ustaw, naruszających zasady konstytucji i prawa międzynarodowego. Zwrócono uwagę, że obejmą one kombatantów, w tym kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Legii Honorowej, Krzyża Walecznych i innych odznaczeń bojowych. Oczytano list byłych ministrów obrony narodowej do marszałka Sejmu. Przypomniano treści przysięg i ślubowań składanych przez żołnierzy i funkcjonariuszy różnych służb po 1990 r. Zwracano uwagę, że żołnierze i funkcjonariusze dotrzymali ich, natomiast państwo nie. Zapowiedziano, że w przypadku uchwalenia ustaw podejmowane będą działania prawne do skierowania pozwów przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Z ramienia Związku w proteście głos zabrali jako pierwszy mówca, płk Henryk Budzyński oraz płk Cezary Lipert (Koło nr 28 w Warszawie). Na początku swego wystąpienia płk Budzyński przypomniał, że stan wojenny, w rocznicę którego odbywa się manifestacja, przyniósł wiele ofiar. Zaproponował uczczenie chwilą milczenia ich pamięci. Stwierdził, że przygotowane projekty ustaw świadczą o słabości władz państwowych, które dysponując wszystkimi możliwymi narzędziami nie potrafi znaleźć i ukarać przestępców, którzy prześladowali ludzi. Zamiast tego ucieka się do odpowiedzialności zbiorowej. Wskazał na naruszanie prawa przez autorów ustawy. Podkreślił, że jej postanowienia dotkną niektórych kombatantów i weteranów walki o wolność. Podał konkretne przykłady. Na podstawie oceny dyskusji na forach internetowych zwrócił uwagę na pojawiające się niepokoje wśród żołnierzy pełniących obecnie służbę. Wskazał na dążenia Instytutu Pamięci Narodowej do objęcia zakresem jego działania coraz większej liczby obywateli naszego kraju. Przypomniał, że obecne rozwiązania emerytalne dotyczące żołnierzy mają swój początek w ustawie z 1924 r. W tym kontekście zwrócił uwagę, że ustawa z 1924 r. zaliczyła okres służby w armiach zaborczych do okresu wysługi emerytalnej. Płk Lipert przedstawił m. in. zasługi żołnierzy wojskowych służb specjalnych w umacnianiu obronności kraju oraz na drodze Polski do NATO.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.