WYCIECZKA DO PRAGI

Zarząd Koła SAPER ZŻWP im. gen. J. Jasińskiego i Klub Piechurów PERPEDES, zorganizowali pierwszą, dwudniową wycieczkę zagraniczną do Pragi, zgodnie z życzeniem naszej klienteli turystycznej , przez Biuro Podróży WRATISLAVIA TRAWEL. W dniu 16.05.2013r., o godz. 6.00 członkowie Koła Saper, Klubu Perpedes, Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa oraz wdowy po naszych zmarłych Kolegach, wyruszyli autokarem spod Hotelu Wrocław do Pragi . Wycieczkę tę zaszczycili swoją obecnością prezes Koła Kolega Wacław Malej z małżonką oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej Kolega Ryszard Janosz z małżonką. Niecodziennym uczestnikiem wycieczki był Józef Tracz – 3-krotny wicemistrz świata w zapasach, 9-krotny mistrz Polski i trener kadry zapaśników z małżonką- mistrzynią Polski w judo. Kierownik wycieczki Jerzy Marczak bardzo serdecznie powitał wszystkich turystów , pilota- przewodnika wycieczki Adama Wołczka oraz kierowcę autokaru Kazimierza Rąbla, życząc jednocześnie dobrego samopoczucia oraz przeżycia wielu niezapomnianych wrażeń. Następnie pilot zapoznał szczegółowo z planem wycieczki, i po około czterech godzinach jazdy dotarliśmy do Pragi. Po drodze podziwialiśmy piękną i budzącą się przyrodę oraz napotykane miasteczka i obiekty. Zwiedzanie Pragi rozpoczęliśmy od Wzgórza Strahowskiego, z którego oglądaliśmy piękną panoramę miasta. O Pradze mówi się, że jest „ sercem Europy” albo też „ matką miast”. Od dawien dawna znajdowano dla niej najróżniejsze określenia: Praga stuwieżowa, Praga złota, Praga magiczna, chcąc w ten sposób podkreślić jej bogactwo architektoniczne i duchowe oraz wyrazić jej magiczną atrakcyjność. Z kolei zwiedziliśmy Królewskie Hradczany z Zamkiem, Katedrą i Złotą Uliczką. W IX wieku na wysokim wzgórzu nad rzeką Wełtawą wzniesiono pierwszy Zamek Praski, a wkrótce wyrosło przy nim podgrodzie. Osadę wokół zamku zwano właśnie Hradczany. Zamek jako gród Przemysława zawsze był siedzibą władzy politycznej w Czechach. Rozbudowywano go i przebudowywano za panowania Karola IV i Władysława II Jagielończyka w XIV- XV w. oraz w czasach panowania Habsburgów. Po 1918r. zamek stanowił oficjalną rezydencję prezydenta Czechosłowacji, a obecnie – Republiki Czeskiej. Będąc na Zamku Praskim oglądaliśmy uroczystą ceremonię zmiany warty straży zamkowej, która odbywa się o godzinie dwunastej na I Dziedzińcu Zamkowym przy dźwiękach fanfar.

Katedra św. Wita jest zarówno jedną z największych jak i najważniejszych świątyń Pragi. Obejrzeliśmy tam secesyjne okno Alfonsa Muchy, grobowce królów czeskich i Kaplicę św. Wacława, patrona Czech. We wnętrzu ozdobionej kamieniami półszlachetnymi kaplicy, znajduje się pomieszczenie, gdzie przechowywane są czeskie insygnia koronacyjne- korona, berło i jabłko. Godna uwagi jest mozaika w górnej części Złotej Bramy, z której rozkoszowaliśmy się wspaniałymi widokami. Oglądnęliśmy także Stary Pałac Królewski z Salą Władysławowską ze wspaniałym sklepieniem późnogotyckim i Bazylikę św. Jerzego, uznawaną za jedną z najstarszych budowli sakralnych w środkowej Europie( 920r.). Przechadzaliśmy się po Złotej Uliczce, gdzie podziwialiśmy kolorowe domki z małymi oknami i kominami, zamieszkiwanymi aż do połowy XX w. przez rzemieślników i artystów. Mieszkał tu też Franz Kafka. Obejrzeliśmy także Pałacyk Letni królowej Anny, przed którym znajduje się „ Śpiewająca fontanna”, Fosę Jelenią oraz Ujeżdżalnię, obecnie miejsce wystaw artystycznych.

Odbyliśmy spacer po Małej Dzielnicy (Mala Strana), osadzie, która powstała miedzy zamkiem a rzeką Wełtawą. Prawa miejskie otrzymała w 1257r.Trasa tego spaceru prowadziła po głównych ulicach i zaułkach . Obejrzeliśmy Rynek z pałacem Bretfeldów, zbudowany w latach 20. XVIII w., kościół św. Mikołaja, ogromny pałac Liechtensteinów z 1791r, dawny ratusz, ukończony w1622r. w stylu renesansowym, pałac Schonbornów (obecnie ambasada amerykańska), pałac Lobkowiczów (obecnie ambasada niemiecka), pałac Vrtba, barokowy ogród Vrtba, pałac Nositzów, palac Turbów (obecnie ambasada japońska), kościół Najświętszej Marii Panny pod Łańcuchem , pochodzący z 1169r.

Pozostanie w naszych wspomnieniach Most Karola, który łączy Malą Stranę i Stare Miasto- jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie, oparty na 16 lukach i długi na 500m.Na rozkaz Karola IV budowę rozpoczął w 1357r. Peter Parler, ale została ukończona w 1402r. Niezapomniane wrażenie wywołał na nas rejs statkiem po Wełtawie i roztaczające się z niej widoki- ciągnący się w obu kierunkach bajeczny krajobraz dachów, barokowych kopuł, gotyckich iglic, średniowiecznych wież, renesansowych szczytów i długich elewacji arystokratycznych pałaców. W ten sposób zakończyliśmy pierwszy dzień pobytu, i już bardzo zmęczeni, zjedliśmy smaczną obiadokolację i udaliśmy się do Hotelu Astra , aby odpocząć po bardzo długim i męczącym dniu. Następnego dnia , po bardzo smacznym i obfitym śniadaniu (stół szwedzki) pojechaliśmy na dalsze zwiedzanie Pragi. Spacer rozpoczęliśmy od Placu Wacława, miejsca historycznych wydarzeń w latach 1918, 1945,1948,1968, a także Aksamitnej Rewolucji w 1969r.Nazwa placu wiąże się z barokowym pomnikiem św. Wacława autorstwa J.J. Bendla ustawionym w 1678r. w środkowej jego części, przed Muzeum Narodowym, który stał się narodowym symbolem. Następnie byliśmy na Placu Republiki, znajdującym się na granicy Starego i Nowego Miasta. W tym miejscu stał Pałac Królewski. Mieścił się skarbiec Wacława IV, rezydencja Jerzego Podiebrada i Wacława Jagielończyka, a po jej prawej stronie Dom Miejski, powstały w 1911r.Podziwialiśmy Rynek Staromiejski, same serce miasta, ogromną przestrzeń miejską, otoczoną kamienicami, pałacami i kościołami. Znajduje się tutaj Pałac Goltz- Kinskych, gdzie w 1948r.Klement Gottwald ogłosił powstanie Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Przed Pałacem stoi pomnik Husa, wzniesiony w 1915r. wielkiego i radykalnego reformatora. Nad placem górują podwójne wieżyce Kościoła Matki Boskiej przed Tynem, charakterystyczny znak Pragi. Na uwagę zasłużył Zespół Ratusza Staromiejskiego, składającego się z kilku budynków. Najsłynniejszym obiektem Ratusza jest zegar astronomiczny, dzieło Mikulasa z 1410r. To najstarszy tego rodzaju zegar w Europie. Przed wybiciem godziny- w okienkach, jedna za drugą, przesuwają się figurki dwunastu apostołów, a postacie przedstawiające Próżność, Śmierć, Chciwość i Turka zaczynają gestykulować. Północno- zachodnią pierzeję zajmuje kościół św. Mikołaja, zbudowany w latach 30.XVIIIw. przez Kiliana Ignaza Dientzenhofera. Kościół zbudowano na planie krzyża i przekryto kopułą o kwadratowej podstawie. Godne szczególnej uwagi są żelazne balustrady galerii.

Końcowym etapem wycieczki był jeszcze spacer po starej dzielnicy żydowskiej Josefow. W tej dzielnicy znajduje się synagoga Staro-Nowa- najstarsza i najpiękniejsza, zbudowana ok. 1725r. w stylu średniowiecznej. Jest to najstarsza regularnie używana synagoga w Europie. Obok Starego Cmentarza Żydowskiego jest synagoga Pinkasa- wzruszający pomnik pamięci 77 297 Żydów, ofiar holokaustu z Czech i Moraw. Jest jeszcze synagoga Maisela, która mieści kolekcje Muzeum Żydowskiego i ostatnia z bóżnic to synagoga Hiszpańska, zbudowana w 1868r. przez sefardyjską społeczność praską. I na tym zakończyliśmy zwiedzanie pięknej Pragi. W drodze powrotnej do Wrocławia skonsumowaliśmy typowo czeską obiadokolację i o godz. 22.00 byliśmy już we Wrocławiu.

Pragnę na zakończenie podziękować szczególnie naszym turystom, za godne i mężne znoszenie trudów jakże trudnej , a jednocześnie bardzo ciekawej i interesującej dwudniowej eskapady. Bardzo dziękuję Koledze W. Malejowi za wykonanie profesjonalnych zdjęć, dokumentujących tę wycieczkę. Dziękuję Panu pilotowi- przewodnikowi Adamowi Wołczkowi za niezwykle i bardzo gruntowne wiadomości nam przekazywane i Panu kierowcy Kazimierzowi Rąblowi za bezpieczną jazdę i wysoką kulturę.

Do spotkania na kolejnych wycieczkach zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Jerzy Marczak

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.