WYCIECZKA TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZA SZLAKIEM DWORÓW SZLACHECKICH PO OPOLSZCZYŹNIE

Zarząd Koła Saper ZŻWP im. gen. J. Jasińskiego wespół z Klubem Piechurów Perpedes, zorganizowali drugą wycieczkę Szlakiem Dworów Szlacheckich po Opolszczyźnie, a 5. w tym roku. Dnia 5.10.2014r. stała nasza klientela turystyczna, wyruszyła o godz. 8.00 w kierunku Opola, w celu zwiedzenia kolejnych pałaców i klasztoru. Jak zwykle, kierownik wycieczki Jerzy Marczak, bardzo gorąco powitał wszystkich jej uczestników, przedstawił ciekawy program i życzył dobrego samopoczucia oraz doznania wielu silnych emocji, w związku z poznawanymi perełkami architektury. Z kolei nasz niezawodny przewodnik i zarazem pilot, skupił uwagę na zaplanowanych obiektach oraz organizacją wycieczki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pięknego Pałacu w Korfantowie. Został on wzniesiony w 1616r. z fundacji Pilchnera. Przebudowywano go dwukrotnie: w XVIII i w II połowie XIX wieku. Budowla jest usytuowana na płn.-zach. skraju miasta, na niewielkim wzgórzu, na rzucie podkowy o trzech skrzydłach, zamykających czworoboczny dziedziniec wewnętrzny otwarty od zachodu. Od wschodu układ pałacowy zamyka dziedziniec z budynkiem bramnym i oficynami. Po wojnie opustoszały pałac stał się łatwym łupem dla szabrowników, a w latach 60. XX wieku był już ruiną. Po zakończeniu II wojny światowej, mieściła się w nim siedziba polskiej grupy administracyjnej. Obecnie pałac wraz z kompleksem współczesnych budynków szpitalnych, mieści Opolskie Centrum Rehabilitacji.

Następnym obiektem zabytkowym, który wzbudził w nas niesamowitą ciekawość, to Pałac w Mosznej. Jest jednym z najbardziej znanych tego typu obiektów na ziemi opolskiej, o niespotykanej architekturze, zabytkową rezydencją we wsi Moszna. Nazwa wioski pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV w. Jak głosi legenda, obiekt w średniowieczu należał do Zakonu Templariuszy. Od 1886 do 1945r. był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania: w kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej a w galerii wystawy dzieł sztuki. Obiekt otacza prawie dwustu hektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów, rzadkie skupiska rododendronów).

Budowla powstała w połowie wieku XVII. Część środkowa zastąpiła dawny pałac barokowy, który w 1896r spłonął, i został odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim a w latach 1912-1914,dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Rodzina Tiele-Wincklerów wiosną 1945r. opuściła zamek. Podczas II wojny światowej zamek uniknął zniszczeń. Od 1945r. w zamku kwaterowały oddziały Armii Radzieckiej. W tym okresie dewastacji uległa większa część wyposażenia zamkowego, skradziono większą część przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb. Zamek posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Podczas zwiedzania szczególnie zainteresowały nas wnętrza: salon z antresolą, salon lustrzany, biblioteka, kaplica a z zewnątrz wieże, oranżeria oraz park.

Kolejnym zabytkiem, który przyciągnął naszą uwagę to Pałac i Klasztor w Kamieniu Śląskim. Odbudowany z całkowitej ruiny, stanowi prześliczny Pałac Odrowążów z Sanktuarium Świętego Jacka (Odrowąża), które cieszy się dużą sławą wśród turystów i pielgrzymów. Patronem sanktuarium jest Święty Jacek Odrowąż, który urodził się w pałacu w 1183r. Pięć wieków później rodzina Von Lorisch, przebudowała średniowieczną warownię w barokowy pałac, a komnatę, w której miał się urodzić najsławniejszy z Odrowążów, przeznaczyła na kaplicę. Od początków XVIII wieku do sanktuarium, przybywały co roku tysiące pielgrzymów. Kult świętego wraz z całym pałacem, odżył tutaj w latach 90. ubiegłego stulecia, po tym jak majątek przeszedł na własność Diecezji Opolskiej. Po pożarze w 1971r., przez 4 lata trwała odbudowa kompleksu pałacowo-parkowego ze zniszczeń. W czasie wojny mieścił się tutaj szpital wojskowy, a od 1945r. Państwowy Dom Dziecka. Po kaplicy, splądrowanej i spalonej po żołnierzach Armii Radzieckiej ślad nie pozostał. Od 1994r. pałac żyje nowym życiem. Do sanktuarium przybywają pielgrzymi a do reprezentacyjnej sali balowej i otaczającego rezydencję parku krajobrazowego turyści. W zabudowaniach gospodarczych dawnego folwarku, znajduje się Sebastianeum Silesiacum – centrum rehabilitacyjne, wypoczynkowe i turystyczne a także grota i stylowa restauracja.

Po trudach zwiedzania zabytków , udaliśmy się do restauracji Kamieniec, gdzie czekał na nas wyjątkowo smaczny obiad. W trakcie obiadu wystąpił kierownik wycieczki Jerzy Marczak, który przypomniał, że w tym roku mija 10 lat, jak Koło Saper i Klub Perpedes organizują wycieczki. Bardzo serdecznie podziękował Janowi Szymczakowi- współorganizatorowi wypraw i jednocześnie przewodnikowi, za wielkie zaangażowanie .

Nadmienił, że dotychczas zorganizowano 45 wycieczek po Dolnym Śląsku, Małopolsce, Wielkopolsce, Opolszczyźnie, a nasi turyści są najlepszą scenografią tychże jakże ciekawych i pouczających wycieczek. Następnie wzniósł toast lampką wina, za pomyślność zgranej, rodzinnej klienteli turystycznej oraz pożyczył wszystkim dużo zdrowia i dalszej kontynuacji eskapad w przyszłości. I na tym zakończono w tym roku zwiedzanie pałaców, zamków, dworów, kościołów i wież .

Na zakończenie, pragnę bardzo serdecznie podziękować naszym niezawodnym dokumentalistom – fotografom Kol. Kol. Wacławowi Malejowi, Jerzemu Kłodkowskiemu, za chęć i trud wykonywania profesjonalnych zdjęć. Do spotkania w przyszłym roku.

Jerzy Marczak

This slideshow requires JavaScript.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.