4.WYCIECZKA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZA DO DOLINY PAŁACÓW I OGRODÓW

    Zarząd Koła Saper ZŻWP im. gen. J. Jasińskiego wespół z Klubem Piechurów Perpedes zorganizowali już 4.i ostatnią wycieczkę do Doliny Pałaców i Ogrodów, do Kotliny Jeleniogórskiej. Dnia 27 czerwca o godz.7.30, nasza stała klientela turystyczna, wyruszyła autokarem w kierunku Jeleniej Góry, do Doliny Pałaców i Ogrodów. Organizator wycieczki Jerzy Marczak po przywitaniu wszystkich uczestników wycieczki, przedstawił jej program, zapoznał lakonicznie z obiektami zaplanowanymi do zwiedzenia życząc jednocześnie dobrego nastroju i przeżycia wielu niezapomnianych wrażeń. W Jeleniej Górze powitał nas znakomity przewodnik i jednocześnie pilot Piotr Trojanowski, który bardzo szczegółowo omówił plan wycieczki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia Pałacu Nowy Dwór w Kowarach. Zespół pałacowy „ Radociny” zwany „ Nowym Dworem” został zbudowany w 1570r. przez hrabiego Schaffgotscha. Do dziś posiada niemal wszystkie cechy późnorenesansowego dworu śląskiego. Do pałacu przylega XIX wieczny park, w którym podziwialiśmy ciekawy drzewostan. Dziś zabytek stanowi własność prywatną i udostępniany jest do zwiedzania tylko okazjonalnie. Kolejnym obiektem, który zobaczyliśmy to Pałac Smyrna w Kowarach. Na podstawie detali architektonicznych, a także dekoracji we wnętrzu, datuje się powstanie pałacu na lata 20.XVIIIw. Pałac w późniejszych czasach mógł być zakupiony przez właściciela powstałej w 1804r. fabryki pluszu, przekształconej w 1856r. w Kowarską Fabrykę Dywanów Smyrneńskich. W tym okresie został poddany gruntownemu remontowi. Do końca II wojny światowej w obiekcie mieszkał dyrektor Zakładu Henryk Gorris. Po wojnie pałac pełnił funkcję przychodni zdrowia, a od 1998r. został zakupiony i readoptowany przez właściciela na prywatny Hotel Smyrna. Następnie zobaczyliśmy bardzo zaniedbany Pałac Ciszyca i pozostałości folwarku, które wybudowano na początku XIX w. Te budynki klasycystyczne należały przed laty do znamienitych rodów Radziwiłłów i Czartoryskich. Był również sceną miłosnej historii, w którą wplatany został poza mieszkańcami Ciszycy późniejszy Cesarz Niemiec Wilhelm Hohenzollern. W 2011r.rozporządzeniem Prezydenta RP pałac i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej zostały wciągnięte na listę „ pomników historii”. Uznano, ze zespół jedenastu rezydencji KJ stanowi dziedzictwo kulturowe o szczególnej randze . Wśród nich znalazł się zespół pałacowo- parkowy w Ciszycy.

Wielkie zaciekawienie wśród zwiedzających wzbudziła Świątynia Wang w Karpaczu. Jest to faktycznie Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang, stanowiący ewangelicki kościół parafialny w Karkonoszach, przeniesiony w 1842r. z miejscowości Wang, leżącej nad jeziorem Vangsmjosa w Norwegii.

Po tych trudach zwiedzania, przemieściliśmy się do znanej nam restauracji w Mysłakowicach, gdzie zjedliśmy z ogromnym apetytem bardzo smaczny integracyjny obiad. Po krótkim odpoczynku, przejechaliśmy ponownie do Jeleniej Góry, aby już spokojnie zwiedzić bardzo interesujące Muzeum Karkonoskie. Zaciekawiła nas historia miasta, chata karkonoska w środku muzeum , a w szczególności wystawa szkła. Niezwykle były zadowolone Panie z bogatej kolekcji szkła, a przede wszystkim możliwości zakupu po konkurencyjnych cenach.

I tak zakończyła się ostatnia wycieczka szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów. Kolejne wycieczki planujemy na Opolszczyznę, gdzie będziemy zwiedzać Dwory Szlacheckie.

Chciałbym bardzo gorąco podziękować naszym niestrudzonym turystom za chęć uczestniczenia w naszych eskapadach i godne znoszenie trudów z uśmiechem. Dziękuję przewodnikowi za profesjonalne przygotowanie wycieczki, Koledze Janowi Dziaduchowi za wykonane piękne zdjęcia oraz Panu Czesławowi- naszemu kierowcy za kulturę i bezpieczną jazdę.

Jerzy Marczak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.