APEL PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, zrzeszający 14 tysięcy członków, żołnierzy służby stałej, rezerwy i w stanie spoczynku, odgrywa istotną rolę w konsolidowaniu środowiska wojskowego.

Z refleksją odnosimy się do lat ofiarnej służby Ojczyźnie, do naszej działalności związkowej, a także wobec współczesnych wyzwań i dalszych planów działania. Z perspektywy tych lat, możemy z dumą powiedzieć, że wiernie i godnie wypełnialiśmy i wypełniamy powinności wobec naszej Ojczyzny.

Działalność Związku, to bogactwo wielu dokonań, inicjatyw i działań związanych z kształtowaniem pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu, prawa i interesy żołnierzy mogą być lepiej pojmowane
i chronione. Dlatego dużą uwagę poświęcamy obronie naszych praw
i poszanowania godności, a także niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym członkom.

Przyjęta na X Zjazdzie Delegatów Związku uchwała programowa, obliguje nas do efektywnego działania pośród związków i stowarzyszeń służb mundurowych i innych organizacji pozarządowych, a także do działań na forum europejskich organizacji związkowych.

Naszym ideałem jest państwo praworządne i obywatelskie, utożsamiane
z prężnymi organami władzy państwowej, silną gospodarką, osiągnięciami nauki, bogactwem kultury i demokratyzacją życia publicznego obywateli.
Nie przechodzimy obojętnie wobec złożonych problemów związanych ze sferą obronności państwa, zjawisk społecznych i narastającej patologii, łamania prawa, czy postępującego rozwarstwienia ekonomicznego i materialnego obywateli.

Efekty działań Kół i Zarządów są widoczne w wielu garnizonach, miastach, czy regionach. Znaczone są społecznymi dokonaniami na rzecz społeczności lokalnych – małych Ojczyzn, gdzie wiele naszych koleżanek
i kolegów uzyskało miano zasłużonych społeczników i zasiada w składzie Rad samorządowych.

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Wybory do organów samorządu terytorialnego wpisały się trwale
w polski krajobraz polityczny. Restytucja samorządu, dająca formalne podstawy do pełnej aktywności społecznej, stanowiła fundament zbudowania
w Polsce pluralistycznego społeczeństwa.

Zapoczątkowana w 1989 roku transformacja systemowa przyniosła wiele zmian, dotyczących zarówno politycznej, jak i ekonomicznej sfery funkcjonowania struktur lokalnych i regionalnych. Zmiana jakościowa odnosiła się do upodmiotowienia wspólnot samorządowych, poprzez nadanie im kompetencji w kreowaniu własnego bytu, a w rezultacie wdrożanie rozwiązańoczekiwanych z punktu widzenia społeczności.

Samorząd terytorialny jest najlepszą szkołą racjonalnego rządzenia,
a wyniki wyborów samorządowych mają bezpośrednie przełożenie m.in. na planowanie, rzetelne zarządzanie i gospodarowanie posiadanym majątkiem,
czy rozstrzyganie o potrzebnych dla społeczności lokalnych inwestycjach. Rozsądny wybór przesądza o kierunkach rozwoju cywilizacyjnego gmin, miast, powiatów i województw. Wybrany za kilka miesięcy samorząd zdecyduje na co zostaną przeznaczone fundusze europejskie w latach2014-2020. To ostatnia, tak szczodra europejska perspektywa finansowa dla Polski i powinniśmy ją wykorzystać.

Wybory samorządowe mają też istotne znaczenie dla kształtu systemu politycznego. To one decydują o sile i zakorzenieniu społecznym najważniejszych formacji politycznych, które posiadając silną reprezentację
w samorządzie mogą skutecznie walczyć o władzę na poziomie centralnym.

Wybory do samorządu terytorialnego mają fundamentalne znaczenie dla demokracji i decydują w największym stopniu o jakości codziennego życia każdego obywatela.

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Zaangażowanie naszego Związku oraz jego terenowych jednostek organizacyjnych w jesiennych wyborach do samorządu, to nie tylko wysoka frekwencja przy urnach, ale także włączenie się w nurt ruchów społecznych, popieranie swoich członków ubiegających się o mandat oraz kandydowanie do Rad. Takie działania pozwolą na kształtowanie losów naszych środowisk żołnierskichw zgodzie z interesem szerokich grup społecznych.

Trudno jest się nie zgodzić, że w niektórych przypadkach wybór kandydata jest bardzo ograniczony, co nie znaczy, że Twój głos jest nieistotny
i że nie masz żadnego wpływu na działalności Samorządu.

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że frekwencja w wyborach samorządowych i kandydowanie członków naszego Związku ma kluczowe znaczenie, zarówno dla wybranych przedstawicieli Samorządu, jak i nowych władz lokalnych.

W listopadzie br. wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Po raz pierwszy w całej Polsce wybory do rad gmin – oprócz miast na prawach powiatu – odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Idąc do urn wyborczych wykorzystajmy naszą wiedzę i nasze doświadczenie, dokonajmy racjonalnych wyborów i oddajmy głos na ludzi mądrych i odważnych, uczciwych i sprawiedliwych, którzy uzyskując mandat społeczny stanowić będą o sile samorządów, na chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego już teraz, apelujemy do wszystkich członków Związku, Waszych rodzin i bliskich o aktywny udział w jesiennych wyborach. Podejmujcie działania i dokładajcie wszelkich starań, aby nasi kandydaci zyskali, jak największe społeczne poparcie.

Czas na samorząd stojący po stronie ludzi!

Warszawa, sierpień 2014r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.