Wydarzenie 2014 roku – posiedzenie ZW ZŻWP we Wrocławiu z udziałem Prezesa ZŻWP.

     14 kwietnia 2014 roku o godzinie 10.00 w Klubie 4. RBLog rozpoczęło się posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP (ZW), które możemy uznać za wydarzenie niecodzienne, bardzo ważne dla naszej Wrocławskiej Organizacji ZŻWP. Wyjątkowość tego spotkania wynika z faktu, że obrady uświetnili swoją obecnością znamienici goście. Wiodącym tematem obrad było przedstawienie stanu realizacji harmonogramu dotyczącego fundacji sztandaru.

Posiedzenie rozpoczął Prezes ZW płk Marian Dąbrowski witając serdecznie zaproszonych gości:

  • Prezesa ZŻWP – gen. dyw. Franciszka Puchałę;

  • Dowódcę Garnizonu Wrocław – płk. dypl. Wojciecha Lewickiego (d-cę 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej);

  • Prezesa Dolnośląskiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju (LOK) – inż. Kazimierza Adamczyka;

  • Dyrektora Biura DOW LOK – płk. Tadeusza Gajewskiego;

  • Prezesa Zarządu Powiatowego LOK – ppłk. Ryszarda Czepika.

Po ogłoszeniu frekwencji przez Sekretarza ZW ppłk. Mirosława Wierciocha, Prezes stwierdził, że Zarząd może podejmować prawomocne decyzje. Następnie zapoznał zebranych z Planem obrad. W związku z brakiem uwag członków ZW do propozycji planu poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie Planu obrad. Wniosek został poparty jednogłośnie.

Następnie Prezes Związku w asyście Prezesa ZW wręczył Złotą Odznakę Za Zasługi dla ZŻWP:

  • płk Zbigniewowi Knapkowi;

  • ppłk Zbigniewowi Nagórnemu.

Pierwszym punktem porządku obrad było uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy między Dolnośląskim Zarządem Wojewódzkim Ligi Obrony Kraju we Wrocławiu i Zarządem Wojewódzkim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Dokument podpisali:

  • Ze strony LOK – Prezes Dolnośląskiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju (LOK) – inż. Kazimierz Adamczyk;

  • Ze strony ZW ZŻWP we Wrocławiu – Prezes ZW ZŻWP – płk Marian Dąbrowski.

Następnym punktem porządku obrad było przedstawienie przez Prezesa ZŻWP głównych problemów z jakimi boryka się ZŻWP oraz zapoznanie z ostatnimi działaniami Prezydium i Zarządu Głównego ZZWP. Prezes Związku szczegółowo zapoznał zebranych z problemami poruszanymi w trakcie spotkania władz związku z parlamentarzystami na zaproszenie Klubu SLD i z konkluzjami wynikającymi z tego spotkania dla naszego środowiska.

Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Dowódcy 3 WBRt płk. dypl. Wojciecha Lewickiego na temat historii Wojsk Radiotechnicznych i na tym tle historii Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, jej zadań, zmieniającej się struktury na przestrzeni lat oraz na temat eksploatowanego sprzętu radiolokacyjnego. Wykład poparty był profesjonalnie przygotowaną prezentacją multimedialną.

Po przerwie Prezes ZW przedstawił ocenę realizacji zamierzeń w I kwartale 2014 roku oraz najważniejsze zadania jakie stoją przed nami do końca roku.

Prezes poinformował zebranych, że pomimo podjętych Uchwał kolejnych Zjazdów stan liczebny naszego Związku z roku na rok zmniejsza się. W sprawozdaniu Zarządu Głównego w kadencji 2008-2012 rok stan członków zmniejszył się z 19709 do 14148 (o 5561 członków tj. o 28 %). W kadencji 2009-2013 nasza Wojewódzka Organizacja Związkowa zmniejszyła się z 1031 do 734 członków (o 297 tj. o 28,8 %). Statystycznie jesteśmy na poziomie średniej Związku.

Oceniając działanie naszej WOZ należy stwierdzić, że na 16 kół tylko dwa mają problemy, 14 kół działa bardzo dobrze i należą się im podziękowania za działalność, szczególne podziękowania skierował do prezesów kół:

  • Budowlani;

  • Ziemi Oleśnickiej;

  • im. gen. Zbigniewa Ohanowicza.

Koła te w każdej sytuacji z ogromnym uporem i determinacją realizują zaplanowane przedsięwzięcia.

Prezes zauważył, że kilku Prezesów kieruje skutecznie kołami przez 4 kolejne kadencje:

  • płk Sitarz Adolf,

  • płk Stępień Jan,

  • ppłk Piotrowicz Mieczysław,

  • płk Tabor Bolesław,

  • ppłk Bortnik Tadeusz,

  • ppłk Nagórny Zbigniew.

Pewnych tendencji zmienić się nie da ale i tak tworzymy bardzo prężną, dobrze zorganizowaną i liczebną organizację.

Jako kolejny wystąpił Wiceprezes ZW – Skarbnik st. chor. szt. Adam Chodaczyński zapoznając zebranych ze stanem realizacji Planu finansowego na 2014 r.. Wskazał na występujące zagrożenia apelując o prowadzenie intensywnej akcji w kołach na rzecz pozyskiwania środków z odpisu 1 procenta z podatku od osób fizycznych.

Jako ostatni głos zabrał Wiceprezes ZW ds. społecznych płk Lucjan Ławniczek, który omówił stan realizacji przedsięwzięć harmonogramu dotyczącego fundacji sztandaru. Przedstawił wyniki ankiety dotyczącej dewizy jaką członkowie WOZ chcą umieścić na swoim sztandarze. Szczegółowo zapoznał zebranych z projektem uchwały ZW nr 11/IX/2014 w sprawie zatwierdzenia projektu sztandaru. Uchwała została poddana pod głosowanie przez Prezesa ZW i została przyjęta jednogłośnie.

Kolejnym punktem programu była dyskusja. W dyskusji udział wzięli (w kolejności wystąpień): płk Lucjan Ławniczek, płk Jan Stępień, płk Tadeusz Bortnik, st. chor. szt. Adam Chodaczyński, płk Adolf Sitarz, płk Mieczysław Piotrowicz.

Wystąpienia dotyczyły głównie:

  • Systemu składek członkowskich, ewentualnych zmian w obecnie obowiązującym algorytmie obliczania składki;

  • Komisji statutowej przy ZG ZŻWP, propozycjom zmiany statutu;

  • Kondycji GWiR;

  • Starzeniu się członków i ich rodzin, pogłębiającym się problemom z dostępem do specjalistycznej opieki lekarskiej;

  • Nierównej sytuacji kół w zależności czy działają w miejscowościach gdzie występują Kluby Garnizonowe czy w miejscach gzie tych klubów nie ma. Wynika to z faktu, że wprowadzone decyzją nr 187/MON z dnia 9 czerwca 2009 r. (z późniejszymi zmianami), zasady współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi, w § 28 w sposób właściwy traktują organizacje pozarządowe zrzeszające kombatantów, weteranów działań poza granicami państwa i byłych żołnierzy zawodowych, realizujące swoje zadania statutowe w dużych garnizonach i przy jednostkach wojskowych, w których funkcjonują kluby wojskowe. Świadczone są bowiem bezpłatne usługi dla tych organizacji bez zawierania umów cywilnoprawnych. Odmiennie jest w ośrodkach (Jednostkach i Instytucjach wojskowych) gdzie brak jest klubów wojskowych, a organizacje realizujące identyczne zadania statutowe (skupiające również byłych żołnierzy zawodowych), obligowane są do realizacji § 29 ww. decyzji, nakładającego na te organizacje obowiązek podpisywania umów użyczenia i ponoszenia kosztów własnych.

Po zakończeniu dyskusji Prezes ZW krótko podsumował obrady i oddał głos Prezesowi ZŻWP, który odniósł się do problemów zgłaszanych w trakcie dyskusji.

Prezes Związku wysoko ocenił działalność ZŻWP na Dolnym Śląsku, stwierdził, że godny jest rozpowszechnienia pomysł spotkań Prezydium ZW z Prezesami Kół. Po puentującym obrady ZW wystąpieniu Prezesa ZŻWP, Prezes ZW ogłosił zakończenie obrad i zaprosił wszystkich na uroczysty obiad.

W godzinach popołudniowych, przy bardzo wysokiej frekwencji, odbyło się spotkanie gen. dyw. Franciszka Puchały z czytelnikami na temat jego najnowszej książki „Szpieg CIA w Polskim Sztabie Generalnym”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.